Uderzają w wątrobę jak alkohol. Sięgamy po nie codziennie
Chora wątroba to nie tylko problem osób spożywających alkohol w nadmiarze, oni w szczególności są narażeni na problemy z tym narządem. Niektóre produkty spożywcze i leki także mogą zwiększać ryzyko schorzeń tego organu. Które z nich mogą być szkodliwe i uderzać w ten narząd niemal tak mocno, jak alkohol?
1. Nadmiar cukru zaburza pracę wątroby
Zbyt duża ilość cukru w diecie prowadzi do nadwagi, otyłości i problemów z zębami. Ale produkty z dużą zawartością cukru mogą również zaszkodzić wątrobie. Dotyczy to zarówno cukru rafinowanego, jak i syropu glukozowo-fruktozowego.
Nadmiar tych substancji może doprowadzić do gromadzenia się tłuszczu w wątrobie, co zaburza jej prawidłowe funkcjonowanie. Trzeba uważać nie tylko na słodycze, ale także na owoce w syropie, przetwory, słodzone soki owocowe i napoje.
2. Zwiększa ryzyko stłuszczenia organu
Glutaminian sodu to szkodliwa substancja, która często jest dodawana do żywności, aby poprawić jej smak. Obecna jest w większości przetworzonych produktów, dlatego warto dokładnie czytać etykiety, na których może być oznaczony jako ekstrakt sojowy lub drożdżowy albo hydrolizowane białko roślinne.
Glutaminian sodu można znaleźć w takich produktach jak:
- konserwy,
- sosy,
- zupy w proszku,
- mieszanki warzywne,
- kostki rosołowe,
- wędliny.
Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców potwierdziły, że jego nadmiar w diecie może doprowadzić do stłuszczenia wątroby, a nawet raka wątroby.
3. Produkty smażone w głębokim tłuszczu
Ziemniaki, które były poddane obróbce termicznej, zawierają akrylamid, który naturalnie powstaje podczas smażenia. Można go znaleźć m.in. w chipsach i frytkach. Ten związek chemiczny uszkodza DNA i przyczynia się do powstawania nowotworów.
Ponadto, spożywanie produktów smażonych w głębokim oleju skutkuje gromadzeniem się w wątrobie szkodliwych kwasów tłuszczowych trans i nadtlenków lipidów, które mogą ją osłabiać.
4. Niebezpieczne suplementy
Mimo że producenci suplementów ziołowych zapewniają, że są one w pełni naturalne, niektóre z nich mogą szkodzić naszej wątrobie i osłabiać jej funkcje. Należy zwrócić szczególną uwagę na produkty zawierające pieprz metystynowy, czyli kava kava.
W niektórych przypadkach substancje zawarte w tej roślinie wywołują stan zapalny lub niewydolność wątroby. Zanim zaczniemy stosować tego rodzaju suplementy, warto skonsultować się ze specjalistą.
Inne czynniki ryzyka rozwoju chorób wątroby to m.in.:
- regularne picie napojów gazowanych i dietetycznych,
- niewłaściwa suplementacja witaminy A,
- spożywanie produktów bogatych w tłuszcze trans.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl