Kawa rozpuszczalna - rodzaje, skład, szkodliwość
Kawa rozpuszczalna, w szczególności z dodatkiem mleka, jest niezwykle popularna w naszym kraju. Jej zdecydowana zaleta to łatwość i szybkość przygotowania. Miłośnicy tradycyjnej, parzonej kawy nieustanie powtarzają, że nie jest to prawdziwa kawa, a jedynie napój kawowy. Równie często słyszy się o jej szkodliwości. O tym jak powstaje i wpływa na organizm człowieka dowiecie się w dalszej części artykułu.
1. Kawa rozpuszczalna - rodzaje
Proces powstawania kawy rozpuszczalnej jest niezwykle długi i skomplikowany. Kawa rozpuszczalna to wyciąg otrzymywany z ekstraktu uzyskanego poprzez zaparzenie kawy mielonej, z którego usuwana jest woda. Wszystko odbywa się w wysokich ekstraktorach. W pierwszej kolejności ziarna kawy są palone oraz mielone. Następnie zaparza się je wieloetapowo, zmianie ulega nie tylko temperatura wody, ale również ciśnienie. W efekcie otrzymujemy suchy proszek lub granulki.
Rodzaje kawy rozpuszczalnej wyodrębniono pod kątem metody obróbki. Najpopularniejsza jest kawa liofilizowana. Proces liofilizacji polega na zamrożeniu ekstraktu kawy i usunięciu z niego wody w postaci lodu poprzez od sublimowanie. Ta metoda pozwala zachować wartości odżywcze.
2. Kawa rozpuszczalna - skład
Kawa rozpuszczalna to produkt w 100 % wytworzony z kawy, więc ma podobny skład i właściwości. Zawartość przeciwutleniacz w kawie rozpuszczalnej jest według niektórych badań nawet większa niż w tzw. kawie parzonej. Niestety dodanie mleka zmniejsza działanie antyoksydacyjne. Pijąc kawę rozpuszczalną dostarczamy do organizmu wiele składników mineralnych, m.in. mangan, wapń, magnez i cynk. Jest niestety również źródłem niklu i glinu, aczkolwiek są to ilości bezpieczne dla naszego zdrowia.
Mniejsza zawartość kofeiny w kawie rozpuszczalnej powoduje, że nie odczuwamy takiego pobudzenia, poprawy pracy mózgu i przyśpieszenia metabolizmu jak po kawie tradycyjnej. Jedna filiżanka zawiera ok 35 – 85 mg kofeiny. Kawa rozpuszczalna dostarcza również mniej cholesterolu i kalorii.
3. Kawa rozpuszczalna - szkodliwość
Wiele osób uważa, że kawa rozpuszczalna jest szkodliwa. Wiąże się to przede wszystkim z zawartością Akrylamidu. Jest to związek rakotwórczy, powstaje podczas obróbki termicznej jakiej poddawana jest kawa podczas wypalania ziaren. Duże dawki Akrylamidu wpływają negatywnie na pracę układu nerwowego oraz zwiększają ryzyko nowotworu. Kawa rozpuszczalna zawiera kilkakrotnie więcej tej substancji niż zwykła kawa. Jednakże picie kawy w rozsądnych ilościach nie skutkuje dostarczeniem do organizmu niebezpiecznej dla zdrowia dawki Akrylamidu.
Przeciwskazania do spożywania kawy rozpuszczalnej skierowane są głównie do osób z chorobami układu moczowego oraz nerek. Spowodowane jest to dwukrotnie większą niż w kawie parzonej, zawartością kwasu szczawiowego. Szczawiany łączą się z metalami, utrudniając ich wchłanianie.
Mimo wielu negatywnych opinii, kawa instant cieszy się niesłabnącym powodzeniem i wielu producentów ma ją w swojej ofercie. Zalety kawy rozpuszczalnej to przede wszystkim łatwość i szybkość przygotowania oraz delikatny smak.