Kawa z ekspresu - wpływ na zdrowie, kalorie, wybór kawy, cena
Kawa z ekspresu to często pierwszy napój, po jakimi sięgamy po przebudzeniu. Kawa dostarcza nam energii, poprawia nastrój, a dodatkowo ma intensywny smak i aromat, który ceni tak wiele osób. Jak wybrać najlepszą kawę do ekspresu? Która kawa ma najmniej kalorii?
1. Czy kawa z ekspresu jest zdrowa?
Kawa w rozsądnych ilościach wykazuje korzystny wpływ na organizm. Przede wszystkim jest źródłem przeciwutleniaczy, redukuje ryzyko wystąpienia chorób krążenia, a także demencji, choroby Parkinsona czy Alzheimera.
Kawa dodatkowo zmniejsza ból mięśni, opóźnia procesy starzenia się skóry i poprawia nastrój, za sprawą podnoszenia stężenia serotoniny i dopaminy.
Wykazano również, że kawa przeciwdziała rozwojowi cukrzycy typu II, depresji, a nawet chorób nowotworowych (w szczególności raka wątroby, jelita grubego i prostaty).
Dobowa dawka kofeiny nie powinna przekraczać 400 mg, dla porównania jedna filiżanka espresso zawiera około 56 mg kofeiny. Picie kawy w większych ilościach może spowodować wystąpienie uczucia niepokoju, problemów z zaśnięciem czy przyspieszonej akcji serca.
Warto pamiętać, że kawa w ciąży jest dozwolona, o ile ilość kofeiny nie przekracza 200 mg na dobę. Z kolei osoby z nadwagą lub otyłością powinny unikać kawy z cukrem, pełnotłustym mlekiem, śmietanką czy syropami.
2. Ile kalorii ma kawa z ekspresu?
Najmniej kaloryczna kawa to espresso bez żadnych dodatków, które zawiera zaledwie 2 kcal w 100 g. Dolanie odtłuszczonego mleka sprawia, że wartość energetyczna kawy wzrasta do 12 kcal, a kawa z dodatkiem 2% mleka ma 21 kcal.
Klasyczna kawa latte to około 55 kcal w 100 gramach, latte macchiato - 66 kcal, natomiast cappuccino - 90 kcal. Warto pamiętać, że wartość energetyczna znacznie wzrasta, gdy dosypiemy do napoju łyżeczkę cukru.
3. Jak wybrać kawę do ekspresu?
Wybór kawy powinien być podyktowany przede wszystkim rodzajem ekspresu. W urządzeniach automatycznych i ciśnieniowych czas parzenia ziaren jest krótki i temperatura stosunkowo niska, w związku z czym najlepszy napój uzyskamy po użyciu ciemnych ziaren kawy.
Jasne ziarna umieszczone w ekspresie ciśnieniowym mogą sprawić, że kawa będzie lekko kwaśna i pozbawiona aromatu. Ciemnobrązowa kawa pozwala na uzyskanie bardziej intensywnego smaku i zapachu.
Smak wynika między innymi z temperatury, w której była palona kawa. 200 stopni gwarantuje wyrazisty, mocny smak, natomiast niższa sprawia, że ziarna zyskują dodatkowe aromaty - czekolady, przypraw czy owoców.
Kawa do ekspresu przelewowego powinna mieć jasne ziarna, ponieważ te o ciemniejszym zabarwieniu po zalaniu gorącą wodą mogą odpowiadać za cierpki smak napoju.
Do filtrów w kształcie stożka najlepiej dobrać kawę o drobno zmielonych ziarnach, natomiast filtry płaskie poradzą sobie już z ziarenkami średniej grubości.
Ekspresy kolbowe wymagają użycia kawy mielonej, dostępnej w każdym supermarkecie. Warto jednak kupić kawę w ziarnach i mielić je bezpośrednio przed procesem parzenia, dzięki temu napój będzie miał niezwykle przyjemny aromat.
Podczas zakupu konkretnego produktu warto sprawdzić datę wypalania ziaren. Co prawda, mogą one być przechowywane przez dwa lata, ale wraz z upływem czasu tracą walory smakowe i zapachowe.
4. Ile kosztuje jedna kawa z ekspresu?
Cena kawy jest zależna od sposobu jej przygotowywania. Ekspres na kapsułki jest tańszym wyborem w dniu zakupu, natomiast jego użytkowanie generuje wyższe koszty. Gotowy proszek umieszczony w kapsułce, często z dodatkiem mleka lub cukru pozwala na szybkie zrobienie kawy, ale jedna kosztuje wówczas 1,2-1,8 zł.
Napój z ekspresu na ziarna lub kawę mieloną kosztuje 40-60 groszy, w związku z czym droższe urządzenie jest tańsze w codziennej eksploatacji.
Warto jednak mieć na uwadze, że poza ceną wybór ekspresu często jest podyktowany małą ilością miejsca na blacie. Dodatkowo kawa powinna być przechowywana w szczelnych opakowaniach, bez dostępu promieni słonecznych.