Trwa ładowanie...

Tania broń na raka. Wielu Polaków ma ją w lodówce

Naturalna broń antynowotworowa. Każdy z nas ma ją w lodówce
Naturalna broń antynowotworowa. Każdy z nas ma ją w lodówce (Getty Images)

Wśród kluczowych elementów profilaktyki przeciwnowotworowej eksperci wymieniają dietę. Przetworzona żywność i alkohol są w czołówce czynników sprzyjających nowotworzeniu. Nawet 30 proc. nowotworów może być dietozależnych. Okazuje się jednak, że część produktów spożywczych może być też swego rodzaju tarczą antyrakową. Potwierdzeniem są ostatnie badania.

spis treści

1. Dieta antyrakowa

Eksperci z zakresu dietetyki i żywienia wskazują, że zrównoważona dieta oparta na tzw. piramidzie żywienia jest kluczowa w ramach profilaktyki antyrakowej.

Jak wskazywała w rozmowie z WP abcZdrowie dr Ewa Malczyk, dotyczy to nie tylko schorzeń onkologicznych. Badania wykazały ponad 80 jednostek chorobowych, które są determinowane niewłaściwym sposobem żywienia, wśród nich wymienia się m.in. cukrzycę, miażdżycę, czy choroby układu sercowo-naczyniowego.

Zobacz film: "Witamina D zmniejsza ryzyko zachorowania na raka"

Zalecenia dietetyków są jasne - powinno się maksymalnie ograniczyć spożywanie produktów, które mają potencjał kancerogenny, a jednocześnie wzbogacić dietę o warzywa i owoce, które zmniejszają stres oksydacyjny i ograniczają ryzyko nowotworów.

Spożywanie marchewki może redukować ryzyko rozwoju nowotworów złośliwych
Spożywanie marchewki może redukować ryzyko rozwoju nowotworów złośliwych (Adobe Stock)

- Warzywa i owoce są nośnikami witamin i składników mineralnych, które wyłapują wolne rodniki, czyli zmniejszają stres oksydacyjny, a wskutek tego zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworów, w tym nowotworów piersi - tłumaczyła w rozmowie z WP abcZdrowie dr Ewa Malczyk, technolog żywności i żywienia z Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie.

- Warzywa kapustne zawierają wiele związków biologicznie czynnych, które mają zdolność do indukowania enzymów o właściwościach detoksykacyjnych wskutek czego dochodzi do biotransformacji substancji kancerogennych, a także te związki biologicznie czynne mogą doprowadzić do przywrócenia apoptozy, czyli zaprogramowanej śmierci komórek rakowych - dodała.

2. Marchewka może działać antynowotworowo

Bartosz Fiałek , popularyzator wiedzy medycznej i specjalista z zakresu reumatologii, przytacza w mediach społecznościowych obiecujące badania dotyczące spożywania marchewki.

Wyniki metaanalizy obejmującej 80 badań wykazały związek między konsumpcją marchewki a nowotworami złośliwymi. Jak wylicza lekarz, chodzi między innymi o związek z rakiem piersi, jelita grubego, płuc i prostaty.

- Na podstawie badań wykazano, iż spożywanie marchewki (alfa-karoten) w diecie redukowało ryzyko rozwoju nowotworów złośliwych o 10-20 proc. - tłumaczy ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze