Keczup z pomidorów, dyni, cukinii – właściwości i przygotowanie
Keczup to sos przygotowywany przede wszystkim z pomidorów. Popularnością cieszy się też keczup z dyni i cukinii. Domowy przecier jest pyszny i zdrowy.
1. Jak zrobić keczup pomidorowy?
Keczup z pomidorów jest najbardziej tradycyjną wersją przecieranego sosu do kanapek, mięs i sałatek.Pomidory są bogate w witaminy z grupy B, C, E i K, wapń, magnez i żelazo dlatego domowy keczup to zdrowy wybór. To również doskonałe źródło likopenu.
Keczup ma zbawienne działanie na układ nerwowy, działa przeciwkrzepliwie i obniża ciśnienie. Odmładza skórę, wspomaga chudnięcie i wzmacnia naczynia krwionośne. Likopen wpływa też na jego właściwości antynowotworowe (przeciwdziała zwłaszcza nowotworowi szyjki macicy i prostaty), zapobiegające zawałom serca i miażdżycy.
Przepis na domowy keczup z pomidorów
Składniki:
- 2,5 kg pomidorów
- 2 papryki
- 0,5 kg cebuli czerwonej
- 1 mały ząbek czosnku
- 2 łyżki soli
- ½ łyżeczki pieprzu
- Łyżeczka słodkiej papryki
- Łyżeczka startego imbiru
- 125 ml octu jabłkowego
- 3 łyżki miodu
Przygotowanie:
Pomidory, paprykę i cebulę pokrój na kawałki i gotuj, od czasu do czasu mieszając. Pomidory i paprykę możesz wcześniej obrać ze skórki.
Masę zblenduj, dodaj przyprawy oprócz miodu i octu i gotuj przez 30 min. Na koniec dodaj ocet i miód i ponownie zagotuj. Gotowy keczup przelej do słoiczków i szczelnie zakręć.
2. Jak zrobić keczup z cukinii?
Cukinia, a więc i keczup z cukinii, to bogactwo witaminy C, K, PP i B1, a także magnezu, potasu i żelaza. Zamieniając keczup z supermarketu na domowy nie tylko rezygnujesz z konserwantów i wzmacniaczy smaku, ale też poprawiasz trawienie, wzmacniasz włosy i paznokcie.
Jedząc keczup z cukinii zapewniasz sobie uczucie sytości przy jednoczesnym niskim indeksie glikemicznym
Przepis na keczup z cukinii
Składniki:
- 3 kg cukinii
- 1 kg cebuli
- 1 kg papryki
- 600 g przecieru pomidorowego
- Kilka suszonych pomidorów
- 300-400 g cukru trzcinowego
- 1 ¼ szklanki octu jabłkowego
- 4 łyżki soli
- 2 łyżeczki pieprzu
- Świeże lub suszone zioła (np. bazylia), oregano, mięta)
Przygotowanie:
Warzywa pokrój, zasyp solą i odstaw na 2-3 h. Przerzuć wraz z sokiem do garnka i zagotuj. Zmiksuj.
W międzyczasie przygotuj zalewę, gotując cukier, ocet, przecier i pomidory przez 5 min. Na koniec zalej roztworem warzywa, dodaj zioła i podgrzewaj przez kolejne 5-7 min. Przełóż keczup z cukinii do słoiczków i pasteryzuj przez kilka minut.
3. Jak przygotować keczup z dyni?
Bogata w beta-karoten, wapń, żelazo, magnez, fosfor, witaminy C, E, K i A, dynia zmniejsza ryzyko raka piersi, płuc i żołądka. Keczup z dyni ureguluje też ciśnienie, zapobiegnie miażdżycy i zawałom, poprawi widzenie nocą i pozbędzie się pasożytów.
Aby skorzystać z dobrodziejstw oferowanych przez keczup z dyni będziesz potrzebować:
- 1 kg dyni (wypestkowanej i obranej)
- 3 duże cebule
- 6 papryk
- 3 ząbki czosnku
- 400 g przecieru pomidorowego
- 1/3 szklanki octu jabłkowego
- 100 g cukru trzcinowego lub miodu
- 2 łyżki soli
- 1 łyżeczka pieprzu cayenne
- Szczypta ostrej papryki
- Oregano, tymianek, kminek
Przygotowanie:
Warzywa kroimy i zasypujemy solą na 30 min. Zagotowujemy, a kiedy warzywa staną się miękkie, dodajemy ocet i cukier. Gotujemy 20 min.
Do garnka dodajemy resztę przypraw, gotując całość kolejne 20 min. Gotowy keczup z dyni miksujemy, przekładamy do słoików i pasteryzujemy. Zdrowa alternatywa dla kupnego keczupu jest gotowa.