Kiedy mleko szkodzi? (WIDEO)
-Jeszcze niedawno szklanka mleka to był synonim dobrego, treściwego śniadania. Tymczasem od kilku lat trwa dyskusja i gromy lecą na tych, którzy mleko lubią, więc wyjaśnimy to sobie teraz z Agnieszką Piskałą, dzień dobry, panią dietetyk.
-Dzień dobry.
-Pani Agnieszko, czy rzeczywiście tak jest, znaczy wojna trwa rzeczywiście, ci którzy są zwolennikami mleka twierdzą, że jest ono niezbędne, bo wapń i tak dalej. Przeciwnicy uważają, że nie mamy tego enzymu, który trawi mleko i w zasadzie mleko nam bardziej szkodzi niż pomaga. Jaka jest prawda?
-Prawda leży pośrodku zwykle, bo są osoby, które faktycznie jeżeli piją mleko od dzieciństwa to mogą nadal mieć ten produkt w swojej diecie, ale są tacy, którzy mają problemy z trawieniem mleka i muszą wtedy znaleźć odpowiednie substytuty.
-Zaraz o tych substytutach powiemy, tylko jak mogą objawiać się problemy z trawieniem mleka?
-To jest ważne, żeby prawidłowo zdiagnozować i należy rozróżnić dwa problemy trawienne, związane z mlekiem, które często są bardzo mylone. Jedna to jest nietolerancja na cukier mleczny, drugie to jest alergia na białko mleka krowiego.
-Jak wygląda nietolerancja?
-To są dwie zupełnie inne rzeczy, nietolerancja na cukier mleczny, czyli na laktozę, czyli właśnie brak tego enzymu laktazy, która potrafi ten cukier strawić. Objawy nie są jakieś takie drastyczne, szybkie, nagłe, to są wzdęcia, to są bóle głowy, migrena, objawy takie grypopodobne, to jest nietolerancja. Biegunki są bardziej przy alergiach.
Alergia związana jest z białkiem, z białkiem który jest w mleku, czyli białkiem serwatkowym lub białkiem kazainowym. Reakcja po spożyciu mleka, jeżeli ktoś ma alergię jest bardzo gwałtowna. Tego na pewno doświadczają osoby, które sa uczulone na orzechy i przy mleku też tak może być, czyli może nawet dojść do spuchnięcia tutaj szyi, tak zwanego objawu anafilaktycznego, że osoby po prostu zaczynają się dusić, to jest taki już najbardziej ekstremalny objaw.
-Ale te ekstremalne są eliminowane, bo ludzie szukają pomocy i idą do lekarza, ale czasami latami nie potrafimy zdiagnozować o co chodzi. To jest mój przypadek, w dzieciństwie całe lata miałam uczulenie takie na dłoniach, bardzo silne takie zmiany skórne, dość nieprzyjemne bo swędzące, nikt nie wiedział, że to jest w ogóle spowodowane przez mleko, bo mleko uchodziło za najbardziej zdrowy, naturalny i potrzebny produkt.
-Znaczy te skórne to już teraz jesteśmy do nich przygotowani, szczególnie młodzi rodzice, którzy mają dzieci i szpiegują po całym organizmie co się może dziać i faktycznie objawy takiego wysuszenia skóry, skóry takiej jak łuska rybia, atopowa. Alergia, która się też objawia takimi małymi krostkami najczęściej w okolicy ust oraz w zgięciach, w zgięciach łokci i pod kolanami, to są takie objawy skórne.
Natomiast u dzieci też małych, bo to jest dość taki charakterystyczny objaw są nagłe, gwałtowne wymioty i nagłe gwałtowne biegunki. Biegunki ze śluzem i z krwią, my dorośli też niestety czasem to mamy, ale nie poświęcamy obserwacji tego zjawiska tak dużo czasu, jak w przypadku rodziców, którzy przewijają dzieci. I tak jak mówię te dwie zupełnie inne diagnozy zupełnie inaczej się leczy. Osoby dorosłe, które mają nietolerancję laktozy mogą pić mleko krowie bezlaktozowe, taka musi być informacja lub wybierać produkty takie jak kefir, jogurt, maślanki.
-Czyli troszkę sfermentowane.
-Tak, laktoza jest tam już przetrawiona przez bakterie probiotyczne. Co innego jest alergia, osoby które mają alergię na białko mleka krowiego muszę wyeliminować mleko i wszystkie przetwory mleczne. Natomiast jeżeli ktoś lubi kawę z mlekiem czy jednak wizualnie potrzebuje tego mleka w swojej diecie, rozwiązaniem jest na przykład mleko sojowe, mleko ryżowe, mleko owsiane, mleko migdałowe. Coraz popularniejsze produkty, które można normalnie znaleźć na sklepowych półkach, także tak jak mówię rozróżnić i najpierw prawidłowo zdiagnozować, a potem wybierać odpowiednie produkty.
-A czy mleko pite przez osoby dorosłe, nawet takie które nie mają tych alergii czy nietolerancji może jakoś szkodzić?
-Tak jak mówię są dwie szkoły, na pewno będą różni zwolennicy i przeciwnicy, ja akurat jestem zwolennikiem tego, że osoby, które piją mleko powinny nadal je pić, bo mówienie że małe zwierzątka piją tylko mleko swoich rodziców, swojej matki, ssaka, dlaczego człowiek i to dorosły powinien pić mleko i to nie od swojego, że tak powiem naturalnego żywiciela, tylko krowy, natomiast faktycznie okazało się, że mleko nadal jest bardzo dobrym źródłem wapnia, zapobiega osteoporozie, osteomalacji, jest bardzo dobrym źródłem krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, tak zwanych SCFA, które mają udowodnione działanie w przypadku kobiet zapobiegania raka piersi.
Także mleko ma bardzo dużo benefitów, natomiast kluczem do sukcesu zawsze jest porcja. To nie jest teraz tak, że możemy nie wiem pić trzy litry mleka, bo nerki mogą odmówić posłuszeństwa, ale do kawy, jakieś desery na bazie mleka, nie wiem budyń z dzieckiem zjeść, lody. To są produkty, które mają miejsce w zdrowej i zbilansowanej diecie i naprawdę przyniosą więcej korzyści niż problemów, o ile tak jak mówię nie mamy tych problemów takich po spożyciu mleka ze strony przewodu pokarmowego, które nie tylko utrudniają życie, ale mogą być i niebezpieczne.