Kimchi - rodzaje, wartości odżywcze, wpływ na zdrowie, przepis
Kimchi jest tradycyjnym daniem kuchni koreańskiej. Głównym składnikiem tej potrawy są sfermentowane lub kiszone warzywa. Do przygotowania kimchi najczęściej stosuje się rzepę, kapustę pekińską oraz ogórek. Jak przygotować tradycyjne kimchi? Jakie jest najlepszy przepis na kimchi?
- 1. Historia kimchi
- 2. Różne rodzaje kimchi
- 3. Wartości odżywcze
- 4. Właściwości zdrowotne
- 4.1. Kimchi - obniża poziom cholesterolu
- 4.2. Kimchi - na dobry wzrok
- 4.3. Kimchi - na promienną skórę i mocne włosy
- 4.4. Kimchi - profilaktyka przeciwnowotworowa
- 4.5. Kimchi - opóźnia procesy starzenia
- 4.6. Kimchi - na odchudzanie
- 4.7. Kimchi - na wrzody żołądka
- 5. Przeciwwskazania do stosowania
- 6. Kimchi – przepis
1. Historia kimchi
Kimchi jest popularną potrawą kuchni koreańskiej. Może stanowić samodzielne danie lub być podstawą innych dań takich jak kimchi jjigae (zupa kimchi) czy kimchi bokkeumbap (smażony ryż z kimchi). Kimchi można takkże przygotować na zimę w postaci kiszonek w słoikach.
Słowo kimchi oznacza sfermentowane warzywa. W ten sposób przechowywano w Korei warzywa na zimę. Pierwsze kimchi mogło być przygotowane w VII wieku. Jako pierwsze opisano kimchi z rzepy. W XII wieku kimchi zaczęto jadać nie tylko zimą, ale także przez cały rok.
Wraz z napływem nowych warzyw do Korei zaczęto stosować je także do przygotowywania kimchi. W ten sposób do kimchi trafiła papryka chili, kapusta pak choy czy kapusta pekińska.
2. Różne rodzaje kimchi
Do przygotowania kimchi najczęściej stosuje się kapustę pekińską, rzodkiew japońską, czosnek, paprykę chili, cebulę, solone krewetki, anchois, imbir, pieprz, musztardę, rzeżuchę, sól morską oraz cukier. Zdarza się, że do komchi dodawane są ziarna sezamu, glutaminian sodu lub sos sojowy.
Można wyróżnić dwa rodzaje kimchi: kimchi sezonowe oraz kimchi zimowe. Kimchi sezonowe przygotowywane jest z warzyw dostępnych w danej porze roku.
Najpopularniejsze kimchi to baechu kimchi. Składa się na nie kapusta chińska, płatki chill, imbir, czosnek oraz cebula dymka. Samych rodzajów kimchi jest bardzo wiele bo blisko 200.
Nadzienie do kimchi przygotowuje się z wyżej wymienionych warzyw. Następnie przekłada się nim liście kapusty. Proces fermentacji trwa ok. tygodnia. Po upływie tygodnia kimchi kroi się i przekłada się do salaterek. Kimjang jest odmianą kimchi przygotowywaną na zimę. W jego przygotowaniu uczestniczą całe rodziny. W 2013 roku kimjang został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Tradycyjne kimchi przechowuje się w glinianych garnkach. Podczas fermentacji kimchi ma bardzo intensywny zapach. Obecnie do przygotowywania kimchi używa się specjalnych lodówek.
3. Wartości odżywcze
Kimchi jest potrawą niskokaloryczną. 100 g kimchi zawiera 32 kalorie. Kimchi jest bogatym źródłem błonnika pokarmowego, witamin (witamina C) oraz beta-karotenu, wapnia, żelaza i forsforu.
Zobacz też:
4. Właściwości zdrowotne
Kimchi ze względu na bogactwo składników odżywczych jest jednym z najzdrowszych dań na świecie. Zawiera pożyteczne bakterie z rodzaju Lactobacillus, które należą do grupy pałeczek kwasu mlekowego. Kimchi jest naturalnym probiotykiem, który wspomaga trawienie i przyczynia się do regulacji pracy jelit. Jedzenie kimchi przyczynia się do hamowania rozwoju bakterii chorobotwórczych i stymuluje wzrost dobrych drobnoustrojów. Kimchi pomaga wzmocnić odporność. Na co jeszcze wpływa kimchi?
4.1. Kimchi - obniża poziom cholesterolu
Substancje odżywcze zawarte w kimchi, m.in. allicyna i selen, pomagają zmniejszyć poziom cholesterolu LDL w organizmie. jedzenie kimchi wpływa na zmniejszenie ryzyka udaru mózgu i zawału serca.
4.2. Kimchi - na dobry wzrok
W 100 g kimchi znajdziemy 18 proc. dziennej dawki witaminy A. Witamina A jest silnym przeciwutleniaczem, pomaga zniwelować działanie wolnych rodników, opóźnia starzenie się komórek. Witamina A wpływa również korzystnie na stan naszego wzroku.
4.3. Kimchi - na promienną skórę i mocne włosy
Selen, a także inne substancje znajdujące się w kimchi sprawia że skóra, włosy i paznokcie są dobrze odżywione. Skóra zyskuje promienny blask, ma mniej zmarszczek i traci mniej wody. Paznokcie stają się mocniejsze i mniej podatne na rozdwajanie, a włosy zyskują piękny blask.
4.4. Kimchi - profilaktyka przeciwnowotworowa
Z badań przeprowadzonych na Chungnam National University wynika, że kapusta pekińska i rzodkiewki, które są składnikami kimchi zawierają substancje, które są pomocne w usuwaniu metali ciężkich z wątroby, nerek i jelita cienkiego. Obecnie prowadzone są dalsze badania, które mają na celu zbadanie możliwości zapobiegania rakowi żołądka przez substancje zawarte w kimchi.
4.5. Kimchi - opóźnia procesy starzenia
Kimchi, oprócz witaminy A, zawiera mnóstwo innych przeciwutleniaczy, które spowalniają tempo starzenia się komórek. Przeciwutleniacze hamują również zmiany w komórkach związane z tzw, stresem oksydacyjnym, dzięki czemu chronią komórki przed powstawaniem stanu zapalnego.
4.6. Kimchi - na odchudzanie
W 100 gramach kimchi jest zaledwie 40 kcal. Można się więc nią zajadać bez obaw o sylwetkę. Co więcej, spożywanie kimchi wspomaga proces trawienia węglowodanów. Kapsaicyna zawarta w papryczkach chilli, które są jednymi ze składników kimchi wspomaga pracę układu pokarmowego i pomaga spalić nadmiar energii.
4.7. Kimchi - na wrzody żołądka
Kimchi polecana jest też w profilaktyce wrzodów żołądka. Substancje zawarte w kimchi przyczyniają się do niszczenia bakterii z rodzaju Helicobacter pylori, które bytują w żołądku i są odpowiedzialne za powstawanie wrzodów. Kimchi zawiera leuconostoc mesenteroides - bakterie, które przyczyniają się do powstawania dekstryn. Dekstryny z kolei zatrzymują wzrost H.pylori i tym samym nie dopuszczają do pojawienia się wrzodów.
5. Przeciwwskazania do stosowania
Kimchi nie jest polecane wszystkim osobom. Nie powinny go spożywać osoby, które mają problemy z trawieniem, chorobą wrzodową, refluksem i zespołem jelita drażliwego. Kimchi nie jest polecane także kobietom karmiącym piersią. Ze względu na dużą zawartości soli kimchi nie powinny go jest osoby z nadciśnieniem tętniczym.
6. Kimchi – przepis
Kimchi możemy przygotować w domu. Składniki jakie potrzebujemy do przygotowania kimchi to:
- 5 łyżek soli morskiej
- 2 – 3 litry wody
- 1 kg kapusty pekińskiej
Składniki na pastę kimchi:
- 3/4 szklanki wody
- 2 łyżki mąki ryżowej
- 1 łyżka cukru
- 1/4 cebuli
- 1 ząbek czosnku
- 3 łyżki sosu sojowego
- 2 łyżki papryki słodkiej
- 2 łyżki papryki ostrej
- 1 łyżeczka startego imbiru, opcjonalnie
- 1/4 łyżeczki chili, opcjonalnie
- 1/4 łyżeczki soli
- 1/4 szklanki szczypiorku, pokrojonego w grube kawałki
- 1/2 marchewki, pocięta w cienkie paseczki
Przygotowanie kimchi jest pracochłonne i wymaga od nas czasu. Po pierwsze kapustę kroim na ćwiartki, a następnie w drobną kostkę. Przekąłdamy kapustę do miski i zalewamy wodą z solą. Przykrywamy talerzem i odstawiamy na godzinę.
W tym czasie przygotowujemy pastę kimchi. Mąkę ryżową gotujemy z cukrem przez ok. 2 minuty. Tak powstały kleik odstawiamy do ostygnięcia. Cebulę i czosnek rozdrabniamy i dodajemy do kleiku. Dodajemy sos sojowy, paprykę i sól, dokładanie mieszamy. Do pasty dodajemy szczypior i marchewkę. Następnie nacieramy pastą dobrze odsączoną kapustę.
Ten przepis na kimchi pozwoli nam delektować się koreańskim daniem po ok. 2 dniach stania w ciepłym miejscu. Następnie przekładamy kimchi do lodówki i możemy porcjować je i jeść kiedy tylko mamy na nie ochotę.