Knysza - kalorie i wartości odżywcze, przepis
Knysza to pieczywo wypełnione mięsem i warzywami, które zyskało popularność w latach 90. XX wieku we Wrocławiu. Do tej pory knysza jest dostępna głównie w miejscach, gdzie klienci liczą ną szybki i sycący posiłek. Czym różni się knysza od kebaba lub pity? Jak zrobić domową knyszę?
1. Co to jest knysza?
Knysza to przepołowione pieczywo (zwykle bułka drożdżowa) obficie wypełnione dodatkami - mięsem, warzywami i polane sosem. Klasyczna knysza to wersja dla wegetarian, zawierająca różne rodzaje kapusty, kukurydzę, pomidora, ogórka, prażoną cebulę oraz sos.
Obecnie coraz częściej spotykane są knysze z parówką, serem, porwanym mięsem lub kotletem. Całość obficie polewana jest sosem na bazie majonezu, który jest najbardziej kalorycznym składnikiem tego dania.
Knysza zyskała popularność w drugiej połowie lat 90. XX wieku na Dworcu Głównym we Wrocławiu. Do tej pory jest dostępna głównie w miejscach, gdzie ludziom zależy na szybkim i sycącym posiłku. Ze względu na różnorodność dodatków knyszą nawet w najmniejszej wersji można zaspokoić głód.
100 gramów knyszy zawiera:
- wartość energetyczna - 195 kcal,
- białko - 8,2 g,
- tłuszcz - 9,7 g,
- węglowodany - 19,8 g.
1.1. Knysza a kebab i pita
Wiele osób twierdzi, że knysza i kebab różnią się jedynie nazwą. Jest to błędne przeświadczenie, ponieważ główną różnicą jest mięso. W kebabie znajdziemy kawałki opiekane na ruszcie, natomiast knysza bardzo często zawiera parówkę lub kotleta.
Nie warto porównywać tego dania również do pity, ponieważ bułka jest zdecydowanie bardziej puszysta, drożdżowa i lekko wydrąża się ją w środku, by zmieścić tak dużo dodatków.
2. Przepis na domową knyszę
Składniki na bułkę do knyszy:
- 400 g mąki tortowej,
- 25 g świeżych drożdży,
- 2 szklanki ciepłej wody,
- 2 szklanki ciepłego mleka,
- dwie łyżki oleju,
- jajko,
- żółtko do smarowania,
- łyżeczka soli,
- łyżeczka cukru.
Składniki na nadzienie:
- 2 pomidory,
- 1 świeży ogórek,
- 3 ogórki kiszone/konserwowe,
- 2 garści drobno posiekanej białej kapusty,
- 2 garści drobno posiekanej czerwonej kapusty,
- 200 g startego żółtego sera,
- 300 g dowolnego mięsa (kotlet, duszone lub ugotowane mięso)
- 1 duża czerwona cebula,
- pół puszki słodkiej kukurydzy konserwowej,
- 2 łyżki oliwy.
Składniki na sos:
- 350 ml gęstego jogurtu naturalnego o łagodnym smaku,
- 2 średnie ząbki czosnku,
- sól, pieprz,
- opcjonalnie natka pietruszki.
Sposób przygotowania:
Do miski wkładamy drożdże, dodajemy cukier i sól oraz łyżkę mąki. Całość zalewamy ciepłym mlekiem, mieszamy i pozostawiamy na 10 minut. W osobnym naczyniu mieszamy mąkę, jajko, olej i zrobiony wcześniej zaczyn drożdżowy.
W trakcie wyrabiania ciasta stopniowo dolewamy wodę i mleko, by ciasto nie stało się zbyt rzadkie, powinno lekko lepić się do dłoni. Z masy formujemy kulkę i zostawiamy w ciepłym miejscu przykrytą ściereczką na co najmniej pół godziny.
Po upływie tego czasu ciasto ponownie wyrabiamy przez kilka minut, a następnie formujemy 1 cm placki o średnicy ok. 25 centymetrów.
Smarujemy je roztrzepanym żółtkiem i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 210 stopni Celsjusza na 25-30 minut. Placki powinny być równomiernie zarumienione i chrupiące z wierzchu.
W czasie pieczenia knyszy myjemy dokładnie warzywa i kroimy je w dowolny sposób. Po upieczeniu placków przecinamy je do połowy, by uzyskać kieszonkę. Smarujemy wnętrze sosem, wkładamy mięso i warzywa. Wierzch dodatkowo skrapiamy sosem.