Koktajl oczyszczający jelito grube na bazie soku z jabłek
Jelito grube to jeden z ważniejszych organów wewnętrznych. Jego rola w organizmie polega nie tylko na usuwaniu zbędnych resztek pokarmowych. Jest też odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych (wody, elektrolitów i niektórych witamin). Jeżeli nie pracuje ono prawidłowo, wzrasta ryzyko rozwoju wielu chorób, m.in. hemoroidów, zespołu jelita drażliwego i choroby trzewnej. Aby wspomóc pracę tego narządu, warto pić koktajl na bazie soku jabłkowego.
1. Lista składników:
- pół szklanki soku z jabłek,
- 2 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny,
- pół szklanki wody,
- łyżeczka soku z imbiru,
- pół łyżeczki soli morskiej.
Sposób przygotowania:
Wyciskamy soki z jabłek, cytryny i imbiru. Następnie wlewamy wodę do garnka i stawiamy na gazie. Podgrzewamy płyn do momentu, gdy będzie ciepły, ale nie gorący. Dodajemy sól i mieszamy, aż się rozpuści. Wlewamy soki i mieszamy. Mikstura oczyszczająca jelito jest gotowa!
Przeczytaj również:
Najlepiej pić ten koktajl trzy razy w ciągu dnia: rano tuż po przebudzeniu (na czczo), następnie w godzinach okołopołudniowych (przed obiadem), a potem wieczorem (około godziny 20).
Na oczyszczanie jelita grubego z zastosowaniem tej mikstury powinniśmy przeznaczyć jeden dzień, który warto spędzić w domu. Po upływie tygodnia możemy powtórzyć kurację. Co ważne, tego sposobu oczyszczania jelita grubego nie poleca się kobietom w ciąży, diabetykom oraz osobom z alergią pokarmową na jeden ze składników koktajlu.
2. Właściwości koktajlu oczyszczającego jelito grube
Efekty są widoczne kolejnego dnia. Poprawia się trawienie, toksyny zostają wydalone z organizmu.
Jeśli borykamy się z zaparciami, możemy zwalczyć tę przypadłość z pomocą tej mikstury (to zasługa dodatku soku z jabłek).
Przeczytaj również:
Wszystkie składniki tego koktajlu są naturalne i mają pozytywny wpływ na stan zdrowia:
Jabłka są bogate w błonnik pokarmowy i kwas jabłkowy (związek organiczny), który pomaga oczyszczać przewody wątrobowe. Sok rozpuszcza zastoje w wątrobie i usuwa wszelkie złogi z organizmu. Regularne picie tego napoju (najlepiej wybierać ten świeżo wyciskany) sprzyja wypróżnieniom i poprawia stan zdrowia układu pokarmowego (pobudza jelita do pracy). Co więcej, ma pozytywny wpływ na funkcje nerek — zapobiega tworzeniu się kamieni w tych organach.
Cytryna jest bogata w witaminy: E, z grupy B i C (która jest silnym przeciwutleniaczem; zwalcza wolne rodniki i usprawnia detoksykację) i składniki mineralne, takie jak potas, magnez, sód i żelazo. Owoc ten wspiera oczyszczanie organizmu, pomaga mu pozbyć się szkodliwych substancji, co dodatkowo skutkuje spadkiem masy ciała. Sok z cytryny dostarcza też rozpuszczalnego błonnika, czyli pektyn, które usprawniają metabolizm.
Przeczytaj również:
Dzięki takim składnikom jak zingiberol (olejek eteryczny, któremu zawdzięcza gorzki, piekący smak) i gingerol (substancja żywicowa) imbir usprawnia trawienie. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Ponadto działa moczopędnie, czym przyczynia się do usuwania toksyn z organizmu. Co więcej, zapobiega obrzękom.
Natomiast sól morska (suszona bez użycia chemikaliów, powstaje po odparowaniu wody morskiej) jest bogata w składniki mineralne, w tym jod. Specjaliści do spraw żywienia potwierdzają, że jest bardziej wartościowa i zdrowsza od soli kuchennej. Stymuluje nerwy, wspomaga procesy trawienne i prawidłową pracę serca. Dzięki obecności jodu i magnezu wzmacnia kości.