Koniczyna łąkowa - właściwości lecznicze, napar z koniczyny łąkowej
Koniczyna łąkowa (Trifolium pratense L.) zwana również koniczyną czerwoną, to gatunek rośliny pospolitej z rodziny bobowatych. Roślina występuje nie tylko w Europie, ale również w Azji i Afryce. Uprawia się ją także w Australii, Ameryce Północnej oraz Ameryce Południowej. Koniczyna łąkowa ceniona jest za swoje wyjątkowe właściwości lecznicze. Wspomaga pracę układu pokarmowego, łagodzi bóle menstruacyjne, pozytywnie wpływa również na układ nerwowy. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?
1. Koniczyna łąkowa – co to jest?
Koniczyna łąkowa (Trifolium pratense L.) jest gatunkiem rośliny z rodziny bobowatych. Bardzo często nazywana jest również koniczyną czerwoną. W Polsce uznaje się ją za roślinę pospolitą. Występuje na terenie całej Europy, w północnej Afryce, środkowej Azji. Roślina została sprowadzona również do Australii, Ameryki Północnej oraz Ameryki Południowej. Nasi przodkowie doceniali koniczynę czerwoną za jej właściwości lecznicze. Była wykorzystywana w tradycyjnej medycynie ludowej jako środek o właściwościach moczopędnych, przeciwbólowych. W składzie koniczyny łąkowej znajdziemy mnóstwo cennych witamin i składników odżywczych.
Roślina zawiera między innymi:
- związki flawonowe,
- barwniki antocyjanowe,
- witaminy A, B, C, E i P,
- kwasy fenolowe,
- salicylany kumaryny,
- kwasy mineralne,
- izoflawony,
- kwas salicylowy,
- cynk,
- potas,
- mangan,
- żelazo,
- krzem,
- wapń,
- siarkę,
- kobalt,
- fitoestrogeny,
- karoten,
- olejki eteryczne.
Bylina zakwita od maja do września. Posiada jasnopurpurowe, motylkowe kwiaty o kulistym lub jajowatym kształcie. Zazwyczaj na jednej łodydze zakwitają dwa kwiaty. Korzeń rośliny w powierzchniowej warstwie gleby tworzy liczne i szerokie rozgałęzienia. Liście koniczyny łąkowej są trójlistkowe, mają eliptyczny kształt.
2. Właściwości lecznicze koniczyny łąkowej
Właściwości lecznicze koniczyny łąkowej są znane są od wieków. Jak wykazują obecne badania, regularne stosowanie rośliny działa równie skutecznie co terapia hormonalna w okresie klimakterium (niweluje uczucie gorąca, przeciwdziała nerwowości, zawrotom głowy czy zaburzeniom snu, zmniejsza potliwość).
Koniczyna nie tylko łagodzi objawy menopauzy, ale również wpływa pozytywnie na gospodarkę hormonalną kobiet w okresie przekwitania. Może być stosowana również w okresie menstruacji i zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Składniki zawarte w roślinie przeciwdziałają artretyzmowi, wpływają pozytywnie na nasz układ nerwowy. Dodatkowo, regulują pracę układu pokarmowego.
Udowodniono, że koniczyna czerwona działa na organizm ludzki uspokajająco, tonizująco, odtruwająco, a także wykrztuśnie. Jest pomocna w leczeniu astmy u zapalenia oskrzeli. Polecana jest osobom z cerą trądzikową i problematyczną. Niweluje problemy skórne takie jak trądzik czy łuszczyca. Warto dodać, że napar z kwiatów koniczyny łagodzi zaparcia i zwiększa apetyt.
Wyciąg z koniczyny czerwonej (stosowany zewnętrznie na skórę) posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwświądowe, a także przeciwbólowe. Może być stosowany w przypadku owrzodzeń lub egzemy.
Płukanka na bazie koniczyny przynosi ulgę w przypadku trudno gojących się ran czy oparzeń w jamie ustnej.
3. Napar z koniczyny – jak przygotować?
Napar z koniczyny łąkowej to prawdziwe bogactwo witamin, związków flawonowych, fitoestrogenów i kwasów mineralnych. Regularne stosowanie naparu łagodzi objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca czy zawroty głowy. Poprawia trawienie, a także łagodzi ból związany z menstruacją. Jak przygotować ten zdrowy napój? 1,5 łyżki suszu lub drobno posiekanego świeżego ziela zalewamy 1 szklaną wrzącej wody. Tak przyrządzoną miksturę trzymamy pod przykryciem około 30 - 40 minut, a następnie przecedzamy. Pijemy dwa razy dziennie.