Król kiszonek. Ulga dla jelit i mózgu
Kiszony ogórek to jeden z symboli polskiej kuchni. Warto podtrzymywać tę tradycję i sięgać po niego jak najczęściej, nie tylko ze wzgędu na smak. Taka dieta wspomaga jelita i świetnie wpływa na psychikę.
1. Bomba witamin i ulga dla jelit
Kiszone ogórki to prawdziwa bomba witamin naturany probiotyk wspierający odporność. Zawierają witamin z grupy B, a także witaminę C, K i E.
To także źródło kwasu mlekowego, który powstaje w procesie fermentacji i ma bardzo pozytywny wpływ na organizm, bo:
- zmniejsza ilość chorobotwórczych bakterii,
- przyspiesza metabolizm,
- ułatwia wchłanianie wapnia oraz żelaza, co przekłada się na poprawę kondycji układu kostno-stawowego i krążeniowo-naczyniowego.
Dieta bogata w produkty zawierające naturalny kwas mlekowy jest uznawana za skuteczną profilaktykę m.in. cukrzycy.
Kiszone ogórki to idealna przekąska dla tych, którzy chcą zgubić nadprogramowe kilogramy, bo ma niewiele kalorii. Co więcej, są lekkostrawne, więc nie obciążą żołądka i jelit.
2. Kiszone ogórki na dobry nastrój
Warto też pamiętać, że jelita są nazywane drugim mózgiem. Co mają z tym wspólnego kiszone ogórki?
Okazuje się, że regularnie spożywanie tych kiszonek może korzystnie wpływać na psychikę.
"Dochodzi do namnażania się korzystnych bakterii jelitowych, które stymulują produkcję hormonu szczęścia" - pisze na swoim blogu Artur Topolski, specjalista żywienia, powołując się na amerykańskie badania opublikowane w "National Center for Biotechnology Information".
Produkcja serotoniny może być zakłócona głównie z powodu małej ilości odpowiednich bakterii jelitowych. Naukowcy dowiedli, że niedobór bakterii jelitowych powoduje spadek produkcji serotoniny aż o 60 proc..
"Wnioski z tego badania były jednoznaczne, sfermentowane produkty zwiększają produkcję neuroprzekaźników GABA, które tworzą efekt zbliżony do leków przeciwlękowych. Okazało się, że styl życie, a przede wszystkim dieta bogata w sfermentowane produkty (ogórki kiszone) korzystnie wpływa na pozytywny kontakt z ludźmi, a także ogranicza stres oraz stany lękowe" - wskazuje ekspert.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl