Trwa ładowanie...

Królewska ryba. Chroni przed miażdżycą, ratuje wątrobę i mózg

 Karolina Rozmus
24.06.2023 12:10
Jesiotr wspiera wątrobę i kości, poprawia pracę mózgu
Jesiotr wspiera wątrobę i kości, poprawia pracę mózgu (Getty Images)

Ma unikalny wygląd: charakterystyczne kostne tarcze na ciele przywodzą na myśl... dinozaury. Nie ma w tym nic dziwnego, bo jesiotr to ryba pochodząca sprzed 135 milionów lat. Już w czasach starożytności była ceniona, a w kolejnych wiekach dumnie prezentował się na stołach królów i książąt, a także duchowieństwa. Ceniono go wyżej niż łososia, a i dziś uchodzi za luksusową rybę. Za taki luksus zdrowie może nam jednak serdecznie podziękować.

spis treści

1. Luksusowa ryba o unikalnych właściwościach

Jesiotr to również ryba długowieczna, która może dożyć stu lat, osiągając nawet dwa metry długości i wagę stu kilogramów. Jego hodowla jest bardzo kosztowna, a także pochłania wiele czasu. Samice jesiotra dojrzewają płciowo dopiero między 11. a 34. rokiem życia, tarło jesiotrów następuje zaś co sześć lat. Wszystko to przekłada się na wysokie ceny zarówno kawioru z jesiotra, jak i samego mięsa ryby.

Ale zarówno smak, jak i wartości odżywcze mogą wynagrodzić słoną cenę jesiotra. Zresztą pojawiała się na królewskich stołach, w Chinach ceniono go tak bardzo, że każda złowiona sztuka trafiała wprost na cesarski stół. Z kolei w Europie ryby te należały do duchowieństwa, książąt i królów.

Zobacz film: "Dlaczego warto jeść ryby na śniadanie?"

Nie ma w tym nic zaskakującego, bo jesiotr to nie lada rarytas. Mięso jest delikatne i charakterystyczne w smaku, nie ma też ości, więc nawet najwięksi przeciwnicy rybiego mięsa mogą się przekonać do jesiotra.

2. Źródło witamin i kwasów tłuszczowych nienasyconych

Jest rybą tłustą, ale zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), których nasz organizm potrzebuje do szeregu procesów – usprawnia pracę mózgu i procesy poznawcze, pozytywnie wpływa na układ krążenia, zmniejszając ryzyko miażdżycy, chorób serca czy zawału lub udaru mózgu. NNKT sprzyjają unormowaniu ciśnienia krwi i wpływają na obniżenie cholesterolu frakcji LDL.

Jesiotr jest także źródłem cennych dla ludzkiego organizmu aminokwasów, w tym leucyny, która przyspiesza przyrost masy mięśniowej oraz ułatwiającej wchłanianie wapnia lizyny.

Po jesiotra powinny sięgać osoby z niedoborami kwasów NNKT, jego mięso przysłuży się również pacjentom z hipercholesterolemią oraz chorobami wątroby. Jest niezastąpiony w okresie intensywnego wzrostu, bo nie tylko pozytywnie wpływa na tkankę kostną i mięśnie, ale też wspiera mózg. Z uwagi na zawartość witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego, powinien stanowić element diety ciężarnych.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze