Królowa śniadań. Chroni przed miażdżycą, udarem, nadciśnieniem
Owsianka to jeden z najlepszych pomysłów na ekspresowe śniadanie. Wspiera organizm od samego rana, a przy tym świetnie smakuje. Lista jej zasług dla zdrowia jest imponująca, więc warto ją jeść regularnie.
1. Owsianka zadba o serce
Owsiankę można śmiało nazwać królową śniadań. Jest smaczna, prosta w przygotowaniu i niezwykle uniwersalna, bo płatki owsiane można miksować z wieloma produktami. Sprawdzą się z mlekiem, jogurtem oraz dodatkiem owoców i bakalii. To idealny posiłek na rozpoczęcie każdego dnia.
Owsianka to jednak nie tylko smak. Jej główną zaletą jest wpływ na zdrowie. Owies jest między innymi źródłem błonnika pokarmowego. Błonnik rozpuszczalny w wodzie pomaga obniżyć m.in. cholesterol i glukozę, co jest istotne w profilaktyce wielu chorób, w tym serca.
Regularne spożywanie płatków owsianych pomaga regulować ciśnienie tętnicze. Wszystko dzięki awentramidom (przeciwutleniaczom) oraz związkom sterolowym, które chronią m.in. przed nadciśnieniem, miażdżycą i udarem.
2. Bomba witamin i minerałów
Oprócz błonnika płatki owsiane zawierają wiele innych cennych składników. To także źródło witamin z grupy B oraz magnezu, fosforu, manganu, cynku, selenu i żelaza.
Taki arsenał pomaga zmniejszyć także ryzyko innych chorób, w tym autoimmunologicznych, a także otyłości.
Owies jest też wskazany dla dzieci. Włączanie go do diety przed ukończeniem 6. miesiąca życia wpływa na zmniejszenie ryzyka astmy.
Płatki owsiane można też wykorzystać jako naturalny kosmetyk, bo świetnie wpływają na skórę. Pomagają m.in. przy egzemach, podrażnieniach i przesuszonej skórze.
3. Ulga dla jelit
Zawartość błonnika pokarmowego w płatkach owsianych to także dobra wiadomość dla jelit. W tym przypadku chodzi o błonnik nierozpuszczalny, który czyści je ze złogów. Taka dieta reguluje trawienie i chroni przed zaparciami.
Ponadto łatwiej będzie zrzucić nadprogramowe kilogramy, a potem utrzymać prawidłową wagę. Owsianka zapewnia uczucie sytości na dłużej, dzięki czemu pomaga walczyć z bardzo zgubnym podjadaniem. Ma też niski indeks glikemiczny i niewiele kalorii.
Warto też pamiętać, że zdrowie jelit przekłada się na zdrowie całego organizmu. Dbając odpowiednio o mikroflorę jelitową, automatycznie podnosimy odporność i zmniejszamy ryzyko rozwoju wielu chorób.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl