Krótka droga do cukrzycy. Polacy uwielbiają, ale trzeba ograniczyć
Cukrzyca typu 2 jest chorobą metaboliczną wynikającą z naszego stylu życia. Naukowcy dokładają więc wszelkich starań, by dokładniej zrozumieć mechanizmy rozwoju tego schorzenia. Udało im się zidentyfikować nowy czynnik ryzyka, który okazał się sporym zaskoczeniem.
1. Czynnik zwiększający ryzyko cukrzycy
Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w 2035 roku ponad 590 mln ludzi na całym świecie będzie cierpieć na cukrzycę typu 2. Istnieje wiele czynników ryzyka rozwoju tej choroby, w tym brak aktywności fizycznej, nadwaga, otyłość, stres i nieodpowiednia dieta.
Niedawno naukowcy odkryli jednak, że ryzyko zachorowania może wzrosnąć w wyniku spożywania dużych ilości pokarmów, które obfitują w sól. Wniosek okazał się zaskakujący nawet dla zespołu badaczy.
Zespół z Uniwersytetu Tulane przeprowadzili badanie, w którym uczestniczyło 400 tys. osób. Przeanalizowano, ile soli spożywają badani, a ich stan zdrowia monitorowano przez 11 lat. W ciągu tego okresu odnotowano 11 tys. przypadków cukrzycy typu 2.
Okazało się, że osoby, które spożywały sól czasami, często lub zawsze, miały wyższe ryzyko zachorowania w porównaniu z osobami, które nigdy nie używały soli lub robiły to rzadko. Ryzyko wzrosło odpowiednio o 13, 20 i 39 proc.
2. Uważaj na sól
Dr Lu Qi z Uniwersytetu Tulane, główny autor badania, podkreśla, że ograniczenie spożycia soli jest związane z niższym ryzykiem chorób serca i nadciśnienia tętniczego. To badanie po raz pierwszy sugeruje, że wyeliminowanie soli może także pomóc w zapobieganiu cukrzycy typu 2.
Konieczne jest jednak przeprowadzenie dalszych badań, aby dowiedzieć się, dlaczego nadmierne spożycie soli zwiększa ryzyko choroby metabolicznej.
Autorzy badania sugerują, że sól może zachęcać do większych posiłków, co przyczynia się do otyłości. Wyniki badania wykazały również związek między częstym spożywaniem soli a wyższym indeksem masy ciała (BMI) i większym stosunkiem obwodu talii do bioder.
Warto także pamiętać, że sól znajdziemy nie tylko w przekąskach, ale także wielu innych produktach spożywanych każdego dnia. Należy więc rozważnie podchodzić do spożywania wędlin, pieczywa, konserw, serów, mrożonek oraz gotowych dań.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by dziennie nie przekraczać dawki 5 g soli. Niestety statystyczny Polak spożywa aż 13,7 g przyprawy na dobę.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl