Trwa ładowanie...

Lekarka radzi, jaką sól wybrać. "Sprawdzajcie, czy jest jodowana"

Lekarka radzi, by szukać soli jodowanej. Jej spożycie w niewielkich ilościach jest wskazane ze względu na jod
Lekarka radzi, by szukać soli jodowanej. Jej spożycie w niewielkich ilościach jest wskazane ze względu na jod (Instagram/okiem_doktor_luizy, Getty Images)

Wiele osób świadomie ograniczania do minimum ilość soli w diecie ze względu na jej szkodliwy wpływ na zdrowie. Jednak specjalistka endokrynologii dr Luiza Napiórkowska zaznacza, że zamiast całkowitej redukcji lepiej sprawdzi się "zasada złotego środka". Spożywanie niewielkich ilości soli jodowanej dostarczy nam jodu, który wspiera układ nerwowy i poprawia kondycję skóry.

spis treści

1. Endokrynolożka radzi, jaką sól wybierać

Endokrynolożka dr Luiza Napiórkowska przyznaje, że temat spożywania soli może budzić wątpliwości. Z jednej strony zbyt duża ilości soli w diecie nie jest wskazana. Lekarka potwierdza, że zawarty w niej chlorek sodu zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, osteoporozy oraz wielu innych chorób. Z drugiej strony sól może dostarczać do organizmu cennego jodu.

W związku z tym ekspertka proponuje zasadę złotego środka, czyli spożywanie soli, ale w ograniczonych ilościach. Lekarka radzi, na co zwracać uwagę kupując sól.

Zobacz film: "3 objawy niedoboru jodu. Nie lekceważ ich"

- Niedobory jodu w surowicy mogą mieć więc osoby, które nie spożywają na co dzień soli jodowanej, tylko np. himalajską niejodowaną lub inną sól niejodowaną. Dlatego kupując sól sprawdzajcie, czy jest ona jodowana, czy nie - taką informację znajdziecie zawsze na przodzie opakowania, wyraźnie zaznaczoną, nie trzeba jej szukać małym druczkiem na etykiecie - pisze na swoim profilu na Instagramie dr Luiza Napiórkowska, endokrynolog, diabetolog. - Sól himalajska jest bardzo chętnie kupowana, dlatego jakiś czas temu również zaczęto ją jodować i można taką sól himalajską jodowaną dostać w sklepach - dodaje lekarka.

Zawarty w soli chlorek sodu wpływa niekorzystnie m.in. na układ sercowo-naczyniowy
Zawarty w soli chlorek sodu wpływa niekorzystnie m.in. na układ sercowo-naczyniowy (Getty Images)

2. Dlaczego jod jest ważny w diecie?

Jod jest jednym z mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Niedobory jodu w organizmie mogą powodować zaburzenia związane z niedoczynnością tarczycy. Lekarka szczegółowo wyjaśnia, jaką rolę odgrywa jod w organizmie:

  • Umożliwia produkcję tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3) - hormonów tarczycy;
  • Wspiera układ oddechowy, nerwowy;
  • Pomaga w utrzymaniu funkcji poznawczych;
  • Poprawia kondycję skóry.

Jod nie jest syntetyzowany w organizmie człowieka, musi być dostarczany z zewnątrz poprzez odpowiednią dietę, może być również absorbowany z powietrza przez skórę i układ oddechowy. Dr Napiórkowska wyjaśnia, że najwięcej jodu znajduje się w rybach morskich takich, jak dorsz, mintaj, łosoś, makrela oraz w owocach morza. W związku z tym Polacy cierpią raczej na niedobory tego składnika.

- Z tego powodu w 1997 r. została wprowadzona w naszym kraju obowiązkowa profilaktyka jodowa, która polega na jodowaniu soli przeznaczonej do bezpośredniego spożycia oraz obowiązkowe jodowanie odżywek dla niemowląt. Jodowanie soli dotyczy soli stosowanej w gospodarstwie domowym, ale już nie soli przeznaczonej do stosowania w przetwórstwie różnych środków spożywczych - wyjaśnia endokrynolożka.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze