Trwa ładowanie...

Nie każdy wie, że są jadalne. Szczególnie kobiety powinny korzystać z ich właściwości

Czerwona koniczyna jest rośliną jadalną. Pomaga m.in. łagodzić dolegliwości związane z menopauzą i napięciem przedmiesiączkowym
Czerwona koniczyna jest rośliną jadalną. Pomaga m.in. łagodzić dolegliwości związane z menopauzą i napięciem przedmiesiączkowym (Adobe Stock)

Ciemno różowe kwiaty koniczyny można spotkać w wielu miejscach. Większość osób uważa ją za chwast, tymczasem tzw. czerwona koniczyna ma cenne właściwości, które są wykorzystywane w ziołolecznictwie. Pomaga m.in. złagodzić kobiece dolegliwości.

spis treści

1. Czerwona koniczyna - jakie ma właściwości?

Suplementy na bazie koniczyny łakowej są dostępne w sklepach zielarskich, jako środki łagodzące dolegliwości towarzyszące m.in. menopauzie. Jednak eksperci podkreślają, żeby zanim po nie sięgniemy, skonsultować to z lekarzem, zwłaszcza jeżeli stosujemy już hormonalną terapię zastępczą.

Czerwona koniczyna wpływa korzystnie na trawienie, pobudza wątrobę i pęcherzyk żółciowy
Czerwona koniczyna wpływa korzystnie na trawienie, pobudza wątrobę i pęcherzyk żółciowy (Adobe Stock)
Zobacz film: "Przepis na poranna herbatę, która przyśpieszy metabolizm"

Można za to skorzystać z naturalnych właściwości czerwonej koniczyny dodając ją do posiłków. Roślina zawiera m.in. izoflawony, czyli fitohormony - naturalne związki roślinne, budową zbliżone do estrogenów. Najlepiej poznanymi i najczęściej wykorzystywanymi w medycynie są izoflawony pozyskiwane z ziaren soi oraz wyciąg z szyszek chmielu, który również pomaga łagodzić objawy menopauzy.

Jakie właściwości ma czerwona koniczyna?

  • hamuje uderzenia gorąca,
  • redukuje nadmierną potliwość,
  • działa uspokajająco,
  • zmniejsza objawy napięcia przedmiesiączkowego,
  • działa przeciwskurczowo,
  • ma właściwości przeciwzapalne,
  • korzystnie wpływa na układ pokarmowy.

2. Jak wykorzystać koniczynę w kuchni?

Koniczyna może posłużyć jako dekoracja letnich deserów. Kwiaty prezentują się bardzo ładnie, a do tego są jadalne. Można ją wykorzystać również jako dodatek do sałatek i kanapek. Doskonale sprawdzi się również jako składnik naleśników, omletów, albo risotto.

Warto też zasuszyć kwiaty, żeby później wykorzystać je jako napar. Główki kwiatowe z szypułką suszy się przewiewnym miejscu, a następnie z wysuszonej rośliny można przygotować napar. Zalewamy łyżkę suszu wrzątkiem i przykrywamy. Po 15 minutach napar jest gotowy. Dziennie nie można wypijać więcej niż trzy szklanki takiego naparu. Można go dodać również do kąpieli, świetnie złagodzi obrzęki skóry.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze