Trwa ładowanie...

Lekarka radzi, jak wybrać ryby. Te gatunki zawierają najwięcej toksycznej metylortęci

Avatar placeholder
25.04.2024 13:12
Te gatunki ryb zawierają najwięcej metylortęci
Te gatunki ryb zawierają najwięcej metylortęci (Getty Images / Instagram)

Które ryby są bezpieczne dla naszego zdrowia, a których lepiej unikać? Dzieląca się wiedzą na Instagramie endokrynożka, Magdalena Jagiełło, podzieliła się ze swoimi obserwującymi cennymi informacjami o zawartości metylortęci w rybach.

spis treści

1. Dlaczego metylortęć jest niebezpieczna?

Rtęć dostaje się do wody w wyniku naturalnych procesów oraz działalności człowieka (np. spalanie węgla, przemysł wydobywczy), a następnie jest przekształcana w metylortęć przez mikroorganizmy.

Gromadzi się w organizmach żywych na różnych poziomach łańcucha pokarmowego i jest niezwykle toksyczna dla ludzi - może przyczyniać się do wielu problemów zdrowotnych, szczególnie tych związanych z układem nerwowym.

Zobacz film: "Odwieczny problem. Łosoś dziki, czy hodowlany"

- Ryby wchłaniają metylortęć z pożywienia i wody, a nawet wychwytują podczas oddychania skrzelami. Duże ryby drapieżne zjadają wiele mniejszych ryb, które już są nią zatrute, kumulując w ten sposób ten metal w swoich tkankach. Im starsza i większa ryba, tym większy potencjał wysokiego poziomu rtęci w jej organizmie - tłumaczy Magdalena Jagiełło, znana w sieci jako "Doktor Magda".

Przypomina, że w okolicy głowy zawartość metali ciężkich jest dużo niższa, natomiast przy ogonie dużo wyższa, co związane jest z wykonywaniem intensywniejszej pracy przez mięśnie ogonowe. - Warto wiedzieć, która część tuszy rybnej jest zdrowsza - apeluje.

2. Które ryby zawierają najwięcej metylortęci, a które najmniej?

Nie wszystkie ryby zawierają takie same ilości metylortęci.

  • podwyższony poziom metylortęci osiągają często szczupaki, makrele królewskie, marliny, rekiny, tuńczyki, włóczniki, strzępiele, sandacze, mieczniki, ryby maślane, okonie, węgorze i płocie.

  • najniższe stężenia metylortęci znajdują się w śledziach, łososiach, pstrągach, sardelach, dorszach, mintajach, jeżowcach, sardynkach europejskich oraz owocach morza (jeżowcach, ostrygach, skorupiakach).

Niezmienne pozostaje jednak to, że kobiety w ciąży, planujące ciążę, karmiące piersią oraz małe dzieci powinny, niezależnie od wyboru konkretnego gatunku ryby, ściśle stosować się do zaleceń dotyczących porcji, które mogą spożywać w sposób bezpieczny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze