Trwa ładowanie...

Ekspert z Harvardu wskazuje najzdrowsze ryby. Mają najmniej rtęci

Ekspert z Harvardu radzi. "Wybieraj małe ryby - są znacznie zdrowsze i mają mniej rtęci"
Ekspert z Harvardu radzi. "Wybieraj małe ryby - są znacznie zdrowsze i mają mniej rtęci" (Getty Images)

Dieta bogata w ryby i owoce morza cieszy się coraz większą popularnością. Większość osób stawia na łososia i tuńczyka, jednak amerykański ekspert żywienia radzi, by włączać do menu również niedoceniane mniejsze ryby oraz małże. W przeciwieństwie do większych gatunków zawierają mniejsze ilości szkodliwych substancji.

spis treści

1. Sardynki są cennym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3

Tłuste ryby morskie zawierają cenne nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, które mają działanie kardioprotekcyjne i przeciwzapalne, zmniejszają ryzyko powstawania zakrzepów oraz obniżają ciśnienie krwi. Dieta bogata w ryby i owoce morza pozwala też uzupełnić niedobory cynku, żelaza i witaminy B12. Ryby morskie, owoce morza i wodorosty to też doskonałe źródło jodu.

Dietetycy przypominają, że bogatym źródłem omega-3 są nie tylko łosoś, makrela czy śledzie, ale również niedoceniane sardynki. Okazuje się, że te niepozorne rybki są jednymi z najzdrowszych gatunków. Określenie "sardynka" jest stosowane w odniesieniu do ok. 20 gatunków ryb o niewielkich rozmiarach, z rodziny śledziowatych.

Zobacz film: "Toksyczne ryby. Unikaj ich w swojej diecie"
Sardynki są doskonałym źródłem wapnia i białka
Sardynki są doskonałym źródłem wapnia i białka (Adobe Stock)

- Małe ryby są najlepszym źródłem składników odżywczych w przeliczeniu na wagę - podkreśla prof. Christopher Golden, ekspert żywienia z Harvard TH Chan School of Public Health. Profesor przekonuje, że warto sięgnąć po zwierzęta znajdujące się niżej w łańcuchu pokarmowym, takie jak sardynki czy małże i zastąpić nimi np. łososia hodowanego.

2. Są zdrowsze ze względu na niższą zawartość rtęci

W dodatku eksperci przypominają, że sardynki żywią się wyłącznie planktonem, dzięki temu zawierają mniej toksycznych związków. Niektóre gatunki ryb cieszące się dużą popularnością, jak łosoś, panga czy tuńczyk, kumulują w sobie dużo szkodliwych substancji, takich jak dioksyny, rtęć, kadm czy ołów. W dodatku ryby w hodowlach często są karmione paszą zawierającą antybiotyki i pestycydy.

- Jedząc mniejsze ryby, masz większe prawdopodobieństwo, że będą miały niższy ładunek rtęci, niż w przypadku spożywania większych ryb mięsożernych - podkreśla prof. Golden.

Morski Instytut Rybacki publikuje zestawienia, w których można znaleźć informacje o rekomendowanym spożyciu poszczególnych gatunków ryb, ze względu na potencjalną zawartość szkodliwych związków. W przypadku sardynek w oleju za bezpieczną porcję tygodniowo uznaje się 4,670 g, ze względu na potencjalną zawartość rtęci.

Ile możemy zjeść wybranych produktów rybnych tygodniowo, aby nie przekroczyć tolerownej dawki?
Ile możemy zjeść wybranych produktów rybnych tygodniowo, aby nie przekroczyć tolerownej dawki? (Morski Instytut Rybacki)

Prof. Golden dodaje też, że małe ryby i owoce morza są najlepszym rozwiązaniem również w kontekście tzw. zrównoważonego rozwoju.

- W szczególności małże są "pozytywne dla natury", ponieważ nie wymagają karmienia, w dodatku są w stanie filtrować wodę i w formie oczyszczonej oddawać ją do środowiska - podkreśla profesor.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze