Arsen w żywności – występowanie, ryby, piwo i wino, ryż, warzywa kapustne
Arsen jest niebezpiecznym pierwiastkiem. Arszenik, czyli tlenek arsenu, kojarzy się głównie z trucizną. W naszej codziennej diecie arsenu jest całkiem sporo.
1. Arsen w żywności
Arsen występuje w postaci związków arsenoorganicznych łatwiejszych do wyeliminowania przez organizm oraz szkodliwych, rakotwórczych związków nieorganicznych powstałych w wyniku działalności człowieka (źródłem są np. pestycydy i środki owadobójcze).
Arsen jest bardzo trwały, a jego resztki długo pozostają w glebie. Jego całkowita eliminacja z diety jest niemożliwa, ale dzięki świadomym wyborom można ograniczyć jego ilość – wyjaśnia Kathryn Cottingham, autorka badań opublikowanych w czasopiśmie medycznym „Nutrition Journal”.
Których produktów lepiej nie jadać codziennie? Naukowcy przebadali 852 osoby, a poziom arsenu udało się ustalić przez analizę fragmentów paznokci, które są świetnym wskaźnikiem nagromadzenia się arsenu.
2. Choroby powodowane przez arsen
Spożywanie arsenu w większych ilościach może prowadzić do raka skóry, raka płuc i raka pęcherza, a także do cukrzycy i chorób układu krążenia. Dlatego powinniśmy mieć świadomość,w jakich napojach i produktach żywieniowych występuje arsen.
3. Ryby o ciemnym mięsie
Ustalono, że wśród kobiet i mężczyzn spożywających co najmniej jedną porcję ryby na tydzień poziom arsenu był o 7,4 proc. wyższy niż u osób sięgających po rybę raz na miesiąc. Najobfitszym źródłem arsenu są ryby o ciemnym mięsie (tuńczyk, makrela, łosoś, sardynki, miecznik).
4. Piwo i wino
Piwo i wino również dostarczają sporą dawkę arsenu. Okazało się, że kobiety spożywające od 5 do 6 kieliszków wina tygodniowo miały o 20 proc. wyższe stężenie arsenu w organizmie niż osoby wystrzegające się picia alkoholu.
5. Wyższe stężenie arsenu
Badania opublikowane przez amerykański miesięcznik recenzujący produkty konsumenckie Consumer Reports wykazały, że brązowy i biały ryż mają znacznie wyższe stężenie arsenu niż inne zboża, a także owoce i warzywa. Naukowcy podejrzewają, że ryż ma większą zdolność absorpcji naturalnie występującego arsenu oraz pozostałości po stosowanych pestycydach zawierających arsen.
Zobacz także:
6. Warzywa kapustne
Brukselka i inne warzywa kapustne mają sporą zawartość arsenu – tak wykazały badania z "Nutrition Journal”. Naukowcy ustalili, że osoby, które jadły brukselkę przynajmniej raz w tygodniu, miały o 10 proc. wyższy poziom arsenu w organizmie niż osoby, które jej nie spożywały. Naukowcy sugerują, że może się tak dziać ze względu na wysoką zawartość siarki w warzywach kapustnych – arsen łatwiej wiąże się ze związkami zawierającymi ten pierwiastek.
Należy jednak pamiętać, że brukselka i podobne jej warzywa (np. jarmuż, brokuł, kalafior) to jedne z najzdrowszych jarzyn, jakie mogą trafić na talerz, dlatego nie można całkowicie z nich rezygnować. Wystarczy zachować umiar.