Lekarka ostrzega. W tym wieku zapomnij o pikantnym jedzeniu i alkoholu
Menopauza to jeden z trudniejszych etapów w życiu kobiety. Kiedy przechodzimy przez ten pełen wyzwań czas, zdarza nam się sięgać po jedzenie i napoje poprawiające nastrój. Jednak ginekolożka uprzedza, że wtedy kobiety powinny szczególnie zadbać o siebie i unikać dwóch rzeczy w swoim jadłospisie.
1. Życie po menopauzie
Uderzenia gorąca, zmiany nastroju i zaburzenia snu - ginekolodzy donoszą, że takie objawy w czasie menopauzy zgłasza aż 85 proc. kobiet. Gdy się w końcu wyciszą, może nam się wydawać, że oswoiłyśmy życie po menopauzie. Ale po 50 r.ż. nasze ciało może już zacząć zachowywać się inaczej i dlatego warto zwracać uwagę na to, co jemy.
Aż 40 proc. życia kobiety przypada na okres menopauzy i pomenopauzalny. Wśród symptomów psychicznych menopauzy mówi się o mgle mózgowej, drażliwości, pobudliwości, nerwowości, bezsenności, wybuchowości i lęku. Dokuczliwe objawy somatyczne, typu przerzedzenie włosów, suchość skóry, uderzenia gorąca, kołatanie serca, obniżone libido, bolesne współżycie, bóle głowy i stawów oraz przyrost masy ciała nie muszą trwać długo.
Jednak potem przez wiele lat kobiety żyją w stanie pomenopauzalnym - z dużo niższym poziomem estrogenu i testosteronu, chyba że zdecydują się na leczenie hormonalne. Sama menopauza może skończyć się po roku bez miesiączki, ale niektóre oznaki "nowej normy" mogą nadal pojawiać się u kobiet w wieku 50-60 plus, ponieważ ich poziom hormonów jest znacznie niższy niż wcześniej.
2. Po menopauzie powinnyśmy zadbać o dietę
Doktor Somi Javaid jest założycielką HerMD i ma specjalizację z ginekologii i położnictwa. Lekarka tłumaczy, jak to, co jemy, wpływa na organizm kobiet po menopauzie i jakich produktów powinny unikać.
Sposób odżywiania ma znaczenie przez całe życie, ale wraz z upływem lat dieta może nam pomóc w walce o lepsze samopoczucie.
"Nasz mikrobiom jelitowy zmienia się wraz z menopauzą, co może sprawić, że będziemy bardziej podatni na stany zapalne. Dlatego musimy unikać produktów, które wpływają na reakcję zapalną" - tłumaczy.
W opinii ekspertki stan zapalny mogą wywołać na przykład smażone potrawy, przetworzona żywność, słodkie potrawy i alkohol - czyli rzeczy, po które sięgamy pod wpływem stresu czy lęku. Jako przeciwwagę proponuje spożywanie produktów zwalczających stany zapalne, takich jak fasola, orzechy, awokado, tłuste ryby i jagody.
Wraz ze spadkiem poziomu estrogenu tracimy masę mięśniową i gęstość kości. Jednak możemy zwalczać niektóre z tych efektów menopauzy, zwiększając spożycie chudego białka i produktów z witaminą D i wapniem.
3. Trzy produkty mogą pogarszać objawy menopauzy
W tym okresie ważne są pełnowartościowe pokarmy i wskazana dieta śródziemnomorska. Lekarka zachęca pacjentki do spożywania większej ilości pokarmów roślinnych.
Z kolei niektórych pokarmów kobiety powinny wówczas unikać, bo mogą wywołać uderzenia gorąca i nocne poty - na cenzurowanym jest kofeina, pikantne potrawy i alkohol.
"Pikantne potrawy zawierają kapsaicynę, która może aktywować receptory ciepła w organizmie, co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zwiększonego przepływu krwi do określonych obszarów. W efekcie mogą one wywołać zaczerwienienie" - uprzedza doktor Jawaid.
Ekspertka apeluje do kobiet po menopauzie, aby szczególnie unikały alkoholu, bo jak podkreśla, nie ma żadnych udowodnionych korzyści z jego spożywania, natomiast wiadomo, że pogarsza objawy menopauzy i zwiększa ryzyko zachorowania na raka.
Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl