Trwa ładowanie...

Lekarz mówi, o której godzinie zjeść kolację. Tak szybciej schudniesz

 Katarzyna Prus
02.04.2024 12:56
Zmiana godzin posiłków pomoże schudnąć
Zmiana godzin posiłków pomoże schudnąć (Getty Images)

W pozbyciu się nadprogramowych kilogramów mogą pomóc proste zmiany nawyków żywieniowych. Kluczowa jest nie tylko jakość posiłków, ale też pora, o której jemy śniadanie i kolację. Jakie godziny będą najlepsze?

spis treści

1. Zmiana godzin posiłków pomoże schudnąć

Dr Michael Mosley, brytyjski lekarz i prezenter telewizyjny przekonuje, że zmiana pór posiłków (zjedzenie śniadania nieco później, a kolacji nieco wcześniej - może pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów).

Ekspert podzielił się tymi wskazówkami żywieniowymi w swoim podcaście "Just One Thing" w BBC Radio 4. Według niego kolację należy zjeść maksymalnie o godz. 19, a następnie pić już tylko wodę, aż do godz. 9.30 następnego dnia.

To rodzaj postu przerywanego, co oznacza, że jedzenie jest ograniczone czasowo.

Zobacz film: "Jedz kolację wcześniej, a unikniesz nowotworów"

Post przerywany polega na jedzeniu tylko w wyznaczonym czasie, zarówno w ciągu doby, jak i tygodnia (w zależności od przyjętej diety).

Poźniejsze śniadanie i wcześniejsza kolacja mogą być korzystne dla zdrowia
Poźniejsze śniadanie i wcześniejsza kolacja mogą być korzystne dla zdrowia (Getty Images)

2. Zanim zaczniesz, zapytaj lekarza

Dr Mosley podkreślił, że późniejsze śniadanie i wcześniejsza kolacja to nie tylko sposób na schudnięcie, ale też poprawę zdrowia metabolicznego.

- Nazywa się to jedzeniem ograniczonym czasowo. Radzę zacząć od zjedzenia wszystkich posiłków w ciągu 12 godzin - zasugerował w podcaście lekarz.

Korzyści z takiego sposobu odżywiania potwierdzają też naukowcy. Z pracy opublikowanej w czasopiśmie "Frontiers in Nutrition" wynika, że takie odżywianie pomaga schudnąć i zmienić sylwetkę.

Z kolei wyniki badania, które trafiły na łamy "Journal of Translational Medicine" wskazały na poprawę metabolizmu i korzyści dla serca.

Mimo tych zalet eksperci z Mayo Clinic radzą zachować ostrożność, bo post przerywany nie dla wszystkich jest bezpieczny. Dlatego przed taką zmianą nawyków żywieniowych warto skonsultować się z lekarzem.

Przeciwwskazaniem dla postu przerywanego są m.in.:

  • cukrzyca,
  • choroby nerek i wątroby,
  • zaburzenia i choroby układu hormonalnego,
  • ciąża i okres karmienia,
  • przebyte niedawno operacje,
  • przemęczenie,
  • intensywny wysiłek fizyczny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze