Liczy się każda minuta. Oto pierwszy objaw zatrucia grzybami
Sezon na zbieranie grzybów w pełni. Warto więc odświeżyć wiedzę na temat ryzyka spożycia trujących gatunków. Wyjaśniamy, jak rozpoznać pierwsze objawy zatrucia i przypominamy, dlaczego szybka reakcja jest kluczowa.
1. Pierwsze objawy zatrucia grzybami
Pierwsze symptomy zatrucia mogą pojawić się już po kilku godzinach od spożycia trujących grzybów, choć czasem występują dopiero po kilku dniach. Niezależnie od czasu wystąpienia objawów, toksyny zawarte w grzybach zaczynają działać szkodliwie na nasz organizm już od momentu zjedzenia, a każde opóźnienie w reakcji może zwiększyć ryzyko poważnych uszkodzeń organów wewnętrznych (np. wątroby czy nerek).
Najbardziej charakterystyczne objawy zatrucia obejmują dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak:
- bóle brzucha,
- wymioty,
- biegunki,
- nudności.
Mogą one być mylnie uznane za zwykłe zatrucie pokarmowe, dlatego należy pilnie obserwować stan swojego zdrowia po każdym spożyciu grzybów.
Oprócz objawów pokarmowych, mogą jednak wystąpić też te neurologiczne: bóle głowy, zaburzenia widzenia, halucynacje czy drgawki. W cięższych przypadkach może dojść też do nagłego spadku ciśnienia tętniczego czy kołatania serca.
2. Zatrucie grzybami. Najważniejszy jest czas
Jeśli po spożyciu grzybów pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza lub na szpitalny oddział ratunkowy. Czas odgrywa kluczową rolę, ponieważ niektóre toksyny działają szybko i mogą doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń narządów, a nawet zagrażać życiu. Co więcej, im później po spożyciu pojawiają się objawy, tym groźniejsze może być zatrucie.
- Pamiętajmy: im później, tym gorzej. Jeśli upłynęło sześć i więcej godzin, może to być ciężkie zatrucie, które może mieć dramatyczne skutki, dlatego nie powinniśmy zwlekać z przyjazdem do szpitala. W przypadku muchomora sromotnikowego to może być nawet 10-12 godzin - wyjaśniał w rozmowie z WP abcZdrowie toksykolog dr Eryk Matuszkiewicz.
Samodzielne leczenie w domu jest w przypadku grzybów stanowczo odradzane – nie tylko ze względu na nieskuteczność, ale duże ryzyko pogorszenia stanu zdrowia. W przypadku zatrucia wspomnianym przez lekarza muchomorem sromotnikowym, późna reakcja może doprowadzić nawet do konieczności przeprowadzenia przeszczepu wątroby lub niewydolności organów i zgonu.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl