Trwa ładowanie...

Lubisz ser szwajcarski? To świetnie, bo naukowcy właśnie odkryli coś niesamowitego!

Superfoods, czyli superpokarmy to nie tylko rzadko spotykane nasiona i rośliny, które oferują nam niezliczone korzyści zdrowotne. Jak wynika z ostatnich badań, do obszernej listy tych produktów można również zaliczyć... Emmentaler, czyli ser szwajcarski z dziurami, który zdaniem badaczy posiada wiele unikalnych właściwości.

Zobacz film: "Ser żółty - fakty, które trzeba znać"

1. W czym tkwi jego sekret?

Ser ten zawiera probiotyk, który może sprawić, że będziesz żyć dłużej - twierdzą naukowcy. Bakterie wykorzystywane w trakcie fermentacji Emmentalera okazały się bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Eksperci z Uniwersytetu Korei w Seulu twierdzą, że ser szwajcarski ma zdolność do zmniejszania stanów zapalnych oraz poprawia działanie układu immunologicznego.

Ten typ bakterii, który znajduje się także w innych produktach mleczarskich, takich jak mleko, może również eliminować stany zapalne. Chodzi o "dobre" bakterie, zwane Propionibacterium freudenreichii, które sprawiają, że w serze szwajcarskim tworzą się otwory.

Sery, których należy unikać
Sery, których należy unikać [6 zdjęć]

Ser jest jedną z najpopularniejszych przekąsek. Dodajemy go do ciast, dań wytrawnych i na słodko, jemy...

zobacz galerię

Przeczytaj również:

2. Kluczowe wnioski z badania

Udowodniono, że szczególne bakterie kwasu mlekowego, takie jak Weissella koreensis i W. cibaria, wydłużają okres żywotności i "poprawiają biomarkery starzenia". Zespół naukowców stwierdza, że probiotyk ten przedłuża żywotność, poprzez tłumienie reakcji stresowej organizmu i wywołanie działania przeciwzapalnego na układ odpornościowy.

3. Dlaczego ser szwajcarski ma dziury?

P. freudenreichii odpowiadają za proces fermentacji, w trakcie której tworzy się niepowtarzalny smak Emmentalera, a także za tworzenie się w nim otworów (znanych dziurami). Według magazynu "Culture", intensywność smaku i rozmiar dziur są ze sobą ściśle powiązane. Im większe dziury, tym bardziej wyraźny jest smak sera. Kiedy znajduje się on w kadzi, bakterie wykorzystują kwas mlekowy i uwalniają pęcherzyki powstałe przy użyciu dwutlenku węgla. Te pęcherzyki powietrza zostają uwięzione w skórce sera i stopniowo tworzą w nim otwory. Producenci serów mogą kontrolować wielkość otworów, zmieniając temperaturę w kadzi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.