Ma mniej cholesterolu, a Polacy i tak wolą kurczaka. Dietetyczka ma cenną radę
Po kurczaka i indyka wiele osób sięga zamiennie. Oba te rodzaje drobiu są niskotłuszczowe, pełne białka i delikatne w smaku. Ale czy któreś jest zdrowsze?
1. Wartości odżywcze kurczaka i indyka
Zarówno indyk, jak i kurczak są bogatym źródłem chudego białka i stanowią niedrogą opcję dla osób dbających o zdrowie.
Jak podkreśla dietetyczka - Frances Largeman-Roth cytowana przez New York Post, wartości odżywcze obu mięs różnią się w zależności od części ptaka oraz sposobu przygotowania. Dla przykładu, pierś z kurczaka bez skóry i kości dostarcza 128 kalorii, 26 gramów białka i 2,7 grama tłuszczu na porcję ok. 85 gramów. Z kolei porcja piersi z indyka zawiera 125 kalorii, 26 gramów białka, ale tylko 1,7 grama tłuszczu.
Co ciekawe, indyk wygrywa, jeśli chodzi o niższą zawartość cholesterolu (68 mg w porównaniu do 88 mg u kurczaka) oraz wyższą zawartość żelaza (0,6 mg w porównaniu do 0,39 mg u kurczaka). Dlatego dla osób dbających o cholesterol, indyk może okazać się lepszym wyborem, szczególnie jeśli chodzi o białe mięso.
Jednak nie zawsze indyk jest zdrowszy. Gdy porównujemy ciemne mięso tych dwóch ptaków, okazuje się, że to kurczak zawiera mniej tłuszczu i kalorii. Mimo to indyk ma nieco więcej białka – o około 3 gramy na porcję. Dla osób starających się zwiększyć dzienne spożycie białka, indyk może być lepszą opcją.
Zobacz też: Często jesz? Uważaj. Narażasz się na nadciśnienie tętnicze, udar
2. Białe mięso lekkostrawne: kurczak czy indyk?
Co ważne, skóra drobiu – zarówno kurczaka, jak i indyka – dodaje sporo kalorii i tłuszczu, co czyni ją mniej zdrową częścią posiłku. Skóra może również utrudniać trawienie, co warto wziąć pod uwagę, zwłaszcza przy problemach z układem pokarmowym.
Pod względem trawienia, kurczak minimalnie wygrywa z indykiem. Jak wyjaśnia Largeman-Roth, wskaźnik PDCAAS (Protein Digestibility Corrected Amino Acid Score) pokazuje, że białko z piersi kurczaka ma nieco wyższą wartość niż białko z indyka (0,93 dla kurczaka i 0,91 dla indyka). Oznacza to, że białko kurczaka jest nieco łatwiej przyswajalne.
Chociaż zarówno indyk, jak i kurczak to zdrowe opcje mięsne, wybór zależy od indywidualnych potrzeb. Jeśli priorytetem jest niższy poziom cholesterolu i większa ilość żelaza, lepiej wybrać indyka. - Dodatkowo zawiera więcej choliny, składnika odżywczego niezbędnego dla zdrowia mózgu i pamięci - podkreśla dietetyczka.
Z kolei osoby stawiające na lekkostrawność i podaż łatwo przyswajalnego białka mogą częściej sięgać po kurczaka.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl