Trwa ładowanie...

"Surowy wyrób mięsny". Sprawdź, czy na filecie z kurczaka widnieje ten napis

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 17.11.2023 13:59
Filet czy mięso z kością? Fakty i mity o drobiu
Filet czy mięso z kością? Fakty i mity o drobiu (Getty Images)

Mięso drobiowe jest odżywcze i dietetyczne, ale na jego jakość mogą wpływać m.in. antybiotyki czy pasza używana przez hodowców. Warto więc rozsądnie wybierać takie produkty i kupować od sprawdzonych dostawców.

spis treści

1. Drób w diecie

Mięso drobiowe ma wiele zalet z dietetycznego punktu widzenia. Zawiera duże ilości białka, przy odrobinie tłuszczu (przy czym 60 proc. to nienasycone kwasy tłuszczowe), ma mało kalorii i cholesterolu, jest lekkostrawne.

Dlatego nie powinno go zabraknąć w diecie osób, które maja problemy z przewodem pokarmowym.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

A co z zawartością antybiotyków, o których tyle się mówi? Faktem jest, że drób szybciej rośnie, gdy dostaje antybiotyki, ale w Unii Europejskiej obowiązuje zakaz stosowania antybiotykowych stymulatorów wzrostu (grożą za to wysokie kary). Nie można jednak stwierdzić, że wszyscy producenci są uczciwi i bezwzględnie stosują się do tych przepisów. Dlatego najlepiej kupować od tych sprawdzonych.

Warto kupować drób od sprawdzonych dostawców
Warto kupować drób od sprawdzonych dostawców (Getty Images)

Ponadto lepiej czytać etykiety i sprawdzać skąd pochodzi mięso - produkty spoza UE nie są objęte tymi samymi restrykcjami.

Jak natomiast sprawdzić wartości odżywcze mięsa? W tym pochodzącym z przemysłowej hodowli będzie ich mniej niż w drobiu pochodzącym z tradycyjnego chowu. Chodzi tu m.in. o rodzaj paszy, którą podaje się kurczętom - składa się ona z soi, kukurydzy i tanich olejów.

Dlatego specjalny gatunek kur hodowlanych (brojlery, które mają nienaturalnie duże mięśnie piersiowe) mają mniej właściwości odżywczych, choć w sklepach kuszą swoim wyglądem pod postacią okazałych filetów.

2. "Surowy wyrób mięsny"

Nie brakuje też kontrowersji wokół pasz używanych w hodowlach. Faktem jest, że jednym z głównych składników pasz dla drobiu i trzody chlewnej jest importowana śruta sojowa (pochodzi z genetycznie modyfikowanych źródeł).

Zakaz produkcji pasz zawierających GMO, ich stosowanie oraz sprzedaż ma wejść w życie dopiero od 1 stycznia 2025 roku.

Kolejny problem to dodawanie do mięsa roztworu wody i soli oraz innych polepszaczy. Teoretycznie jest to nielegalne, ale producenci mogą to obejść, korzystając z pewnej furtki.

Wystarczy, że zamiast świeżym mięsem nazwą swoje produkty "surowym wyrobem mięsnym". Dlatego warto czytać etykiety, by znać skład mięsa, które kupujemy.

Warto też wybierać mięso ze skórą i kośćmi, bo jest lepszej jakości. To, które nie wymaga dodatkowej obróbki ma mniej wartości odżywczych i jest bardziej narażone na obecność chorobotwórczych drobnoustrojów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze