Małe owoce, ale mają wielką moc. Polecała je już św. Hildegarda
O tych owocach niewiele osób pamięta, choć są bardzo zdrowe. Wyglądem przypominają niewielkie jabłka i świetnie nadają się na przetwory. Mowa o nieszpułce. Jakie ma właściwości i do czego można ją wykorzystać?
1. Królewski krzew
Nieszpułkę możemy spotkać jako krzew lub niskorosnące drzewo. Roślina należy do rodziny różowatych i choć rośnie powoli, jest mrozoodporna. Uważa się, że to jedno z najstarszych drzew owocowych na świecie.
Kiedyś nieszpułka zwyczajna zdobiła ogrody królewskie, obecnie rzadko o roślinie pamiętamy. Kwitnienie przypada na przełom maja i czerwca, a w październiku możemy zbierać dojrzałe owoce.
Przypominające drobne jabłka owoce są twarde, mają kwaśny i cierpki smak, dlatego zwykle wykorzystuje się je do przetworów. Mają jednak szereg korzyści zdrowotnych, dzięki którym zasługują na uwagę.
2. Małe owoce o wielkiej mocy
Owoce nieszpułki napakowane są karotenoidami, aminokwasami i witaminami. Znajdziemy w nich także białka, kwasy organiczne, a nawet kwasy tłuszczowe. Są świetnym źródłem witaminy C, witamin z grupy B, żelaza, potasu oraz magnezu.
Związki fenolowe zawarte w tych niepozornych owocach wykazują działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu chronią komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Mają też przeciwcukrzycowe właściwości.
Obfitość antyoksydantów nie tylko chroni DNA, ale także zmniejsza stres oksydacyjny i obniża ryzyko chorób serca oraz niektórych nowotworów. Owoce warto też docenić za antybakteryjne i przeciwzapalne właściwości.
"Owoc tego drzewa jest pożyteczny i dobry dla ludzi zdrowych i chorych, niezależnie od tego, jak dużo go spożyją, ponieważ dzięki swym dobrym siłom wspomaga wzrost ciała i oczyszcza krew" - twierdziła św. Hildegarda, średniowieczna uzdrowicielka.
3. Do czego wykorzystać nieszpułkę?
Przetwory z nieszpułki są szczególnie polecane osobom z osłabioną odpornością, a więc zarówno w trakcie choroby, jak i po jej przebyciu. Owoce wzmocnią układ immunologiczny i poprawią samopoczucie.
Wysoka zawartość błonnika korzystnie wpływa na perystaltykę jelit, a zawarty w nieszpułce potas pomaga regulować ciśnienie. Te owoce są także wartościowe dla naszego układu nerwowego.
Choć owoce można spożywać na surowo, warto upewnić się, że są dojrzałe. Ponadto świetnie nadają się do przygotowania dżemów, nalewek, soków, kompotów, czy musów.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl