Masło czosnkowe - kalorie i wartości odżywcze, przepis, z czym jeść
Masło czosnkowe doskonale smakuje i pasuje do wielu potraw – zarówno tych na zimno, jak i na ciepło. Można podawać je ze świeżo upieczoną grzanką lub wykorzystać do przygotowania pysznych sosów. Jak zrobić idealne masło czosnkowe i ile zawiera kalorii?
1. Jak zrobić masło czosnkowe?
Masło czosnkowe można przygotować na bazie gotowego masła sklepowego lub zrobić je samemu. W tym wypadku należy ubijać tłustą, lekko podgrzaną śmietanę 30% przez około 5-7 minut. Następnie oddzielić powstałe masło od płynnej maślanki (najlepiej użyć sitka), uformować bryłę, a następnie dobrze wypłukać pod zimną wodą. Jeśli w maśle zostanie odrobina maślanki, może to negatywnie wpłynąć na jego smak i trwałość.
Maślankę można później wykorzystać do zrobienia słodkich placków czy naleśników.
Gotowe masło należy lekko rozpuścić i wymieszać z drobno posiekanym czosnkiem. Można także użyć mielonego i suszonego, aby jeszcze mocniej podbić smak. Tak przygotowaną masę wystarczy tylko przelać do formy i pozostawić do zastygnięcia.
2. Kalorie i wartości odżywcze masła czosnkowego
Masło czosnkowe, zarówno to przygotowane na gotowych produktach, ja i zrobione w całości samodzielnie, jest kaloryczne. Nie należy przesadzać z jego ilością, ponieważ tłuszcze zwierzęce posiadają sporo nasyconych kwasów tłuszczowych, a także tłuszczów trans.
W 100 gramach masła czosnkowego znajduje się ok. 700 kalorii, w tym:
- 1.2 g białka
- 75 g tłuszczu
- ok. 3 g węglowodanów
Łyżeczka takiego masła to ok. 35 kalorii.
Jednocześnie masło jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wykazują pozytywny wpływ na organizm i wspierają wchłanianie niektórych witamin (tych, które rozpuszczają się w tłuszczach, czyli np. witaminy D).
Czosnek zaś jest uznawany za naturalny antybiotyk, wspiera odporność i pomaga walczyć z sezonowymi infekcjami.
3. Z czym jeść masło czosnkowe?
Masło czosnkowe idealnie smakuje do ciepłych grzanek i tostów, ale komponuje się także z wieloma daniami obiadowymi. Sprawdza się do faszerowania warzyw i ziemniaków, do nacierania mięs i robienia aromatycznych sosów.
To idealny dodatek do ciepłych, świeżo upieczonych bagietek, gotowanych pierogów lub makaronu czy kopytek.