Mikstura na płaski brzuch. Działa jak peeling w jelitach
Połączenie dwóch powszechnie dostępnych składników działa w jelitach jak peeling – odżywia mikrobiom jelitowy, a jednocześnie oczyszcza przewód pokarmowy z zalegających resztek. To nie koniec zalet wakacyjnej mikstury, która jest źródłem kwasów omega-3, błonnika i dobroczynnych bakterii działających jak probiotyk.
1. Kaukaskie płynne złoto
Kefir to najlepszy napój na upalne, wakacyjne dni. Świetnie nawadnia, odżywia, a jednocześnie wspiera trawienie i zapobiega zaparciom. Dzięki temu ma również działanie detoksykacyjne, oczyszczając jelita ze złogów pełnych toksyn zatruwających organizm.
Ten musujący napój z fermentowanego mleka i tzw. ziaren kefirowych to jednocześnie najstarszy ze znanych nam napojów mlecznych oraz najzdrowszy. W 100 g znajduje się zaledwie 51 kcal, ma niski indeks glikemiczny i niewielką ilość węglowodanów, zasobny jest za to w białko i kultury bakterii, które wpływają korzystnie na mikrobiom jelitowy.
Poza tym jest źródłem witamin i minerałów tj. potas, fosfor, magnez, witamina A i D oraz witamin z grupy B. Jest naturalnym probiotykiem, ale z uwagi na obecność kefiranu, także prebiotykiem, który dokarmia bakterie jelitowe, zapobiegając patologicznemu rozrostowi bakterii szkodliwych.
Badania wskazują, że regularne spożywanie tego pochodzącego z Kaukazu napoju może łagodzić dolegliwości związane z układem trawiennym, a także obniżać ciśnienie krwi i wpływać normalizująco na stężenie cholesterolu, tym samym zmniejszając ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.
2. W jelitach zdziała cuda. Połącz dwa składniki
Kefir może nieść jeszcze więcej korzyści dla naszego organizmu, jeśli połączymy go z pewnym składnikiem. Mowa o siemieniu lnianym. Małe złote ziarenka w jednej łyżce mają aż trzy gramy tłuszczów, dwa gramy białka i ponad półtora grama błonnika. Zawierają również witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy, oraz żelazo, magnez, fosfor, cynk czy selen. Jednak to właśnie tłuszcze są najcenniejsze w siemieniu, ponieważ posiada ono kwas alfa-linolowy (ALA), należący do niezbędnych dla zdrowia kwasów omega-3.
Dzięki niemu napój z kefiru i ziaren siemienia może być najlepszą dietetyczną profilaktyką chorób serca. Co więcej, ziarenka zawierają dwa rodzaje błonnika – rozpuszczalny i nierozpuszczalny – dlatego spożywanie ich przynosi uczucie sytości, ale też usprawnia pracę jelit.
Wykonanie koktajlu jest banalnie proste – do 100 ml kefiru należy dodać łyżkę stołową świeżo zmielonych ziaren siemienia. Tak przygotowany napój należy spożywać codziennie rano przez około tydzień. Po tym czasie można zwiększyć ilość siemienia o kolejną łyżkę. Regularnie pita mikstura już po kilku tygodniach może zmniejszyć obwód w pasie, wyeliminować problem zaparć oraz wzdęć.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl