Trwa ładowanie...

Może być niebezpieczny. Sprawdź, kto nie może jeść bobu

 Paula Komendarczuk
30.05.2022 13:01
Bób może wywołać reakcję alergiczną lub podnieść ciśnienie tętnicze krwi.
Bób może wywołać reakcję alergiczną lub podnieść ciśnienie tętnicze krwi. (Getty Images)

Bób podobnie jak pozostałe rośliny strączkowe zawiera dużą ilość witamin i składników odżywczych. Ma wielu zwolenników, pomimo dość nieprzyjemnego zapachu w trakcie gotowania. Okazuje się jednak, że bób nie powinien znaleźć się w jadłospisie niektórych osób. Sprawdź, czy do nich nie należysz.

spis treści

1. Bób - właściwości zdrowotne i lecznicze

Bób pomimo specyficznego zapachu, jest prawdziwą skarbnicą wartości odżywczych. Bez problemu można kupić go w supermarketach, na targu lub bazarku na przełomie czerwca i lipca.

Stanowi wartościowe źródło białka, co jest szczególnie istotne dla wegetarian, wegan oraz sportowców. Jednocześnie obniża poziom złego cholesterolu LDL we krwi, a za sprawą dużej ilości kwasu foliowego przeciwdziała wystąpieniu wad u płodu i wspiera leczenie anemii.

Usprawnia krążenie, reguluje ciśnienie tętnicze krwi, poprawia sprawność ruchową i na długo pozostawia uczucie sytości. Zawiera sporą ilość błonnika pokarmowego oraz potasu. W składzie bobu obecne jest między innymi żelazo, witamina K i C, fosfor, cynk oraz wapń.

Zobacz film: "Jak gotować bób? Sprawdzony sposób na sezonowy przysmak"

2. Kto nie powinien jeść bobu?

Bób nie jest produktem wskazanym dla osób z refluksem żołądkowo-przełykowym, skłonnością do zgagi i wzdęć. Podobnie jest w przypadku cukrzycy, insulinooporności, nadwagi oraz otyłości.

Indeks glikemiczny bobu wynosi aż 80 po ugotowaniu, warzywo to gwałtownie podnosi poziom insuliny we krwi. U niektórych osób bób może spowodować reakcję alergiczną, w grupie ryzyka znajdują się osoby cierpiące na fawizm, czyli chorobę fasolową.

Dodatkowo naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Maryland stwierdzili, że pacjenci z chorobą Parkinsona, którzy przyjmują preparaty z lewodopą, powinni chęć spożycia bobu omówić z lekarzem prowadzącym. Okazuje się, że warzywo to zwiększa stężenie leku we krwi.

Bób nie jest też bezpieczny w przypadku stosowania środków przeciwdepresyjnych z grupy inhibitorów monoaminooksydazy. Nawet niewielka porcja bobu może spowodować gwałtowny wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze