Może być zabójcza dla jelit. Wszystko przez jeden składnik
Bigos, barszcz z kapustą i grzybami albo kapusta z grochem - kapusta w różnych wariantach i proporcjach to jeden z obowiązkowych składników tradycyjnych dań świątecznych. Warzywo jest cenione zwłaszcza w sezonie infekcyjnym ze względu na dużą zawartość witaminy C. Okazuje się jednak, że u części osób może powodować uciążliwe dolegliwości.
1. Dlaczego warto jeść kapustę?
Biała kapusta jest warzywem cenionym ze względu na swoje prozdrowotne właściwości. Poza witaminą C, dostarcza też witamin A, E oraz z grupy K. Jest też źródeł manganu, potasu, miedzi, siarki i wapnia.
Niewiele osób wie, że jest bardzo pożądana również w przypadku osób, które zmagają się z niedokrwistością - ze względu na bogactwo żelaza i kwasu foliowego, które kryje się w jej liściach. Kapusta znalazła się w elitarnym gronie tzw. "czystej piętnastki", czyli listy warzyw i owoców najmniej skażonych pestycydami.
2. Te osoby powinny ograniczyć spożycie kapusty
Okazuje się jednak, że to warzywo nie wszystkim służy, a u niektórych spożycie większych porcji kapuścianych dań może wywołać uciążliwe dolegliwości. Dietetycy wskazują, że nie ma uniwersalnych zaleceń i diety dobrej dla każdego, wszystko zależy od indywidualny predyspozycji. Nawet bardzo zdrowe produkty mogą niektórym szkodzić. Przykładem jest, chociażby miód, na który niektórzy są uczuleni, podobnie jest w przypadku kapusty.
Biała kapusta może wywoływać wzdęcia, zgagę, gazy i zaparcia. Przyczyną uciążliwych efektów jelitowych jest obecny w niej cukier, tzw. rafinoza, który trawiony jest dopiero w jelicie grubym. Obecne tam bakterie wytwarzają metan, kapusta fermentuje, a efektem są nieprzyjemne dolegliwości.
Jeżeli widzimy, że spożywanie kapusty nam nie służy, lepiej ją ograniczy. Eksperci podpowiadają też, że nieprzyjemne dolegliwości częściowo może ograniczyć dokładne, powolne żucie dań z kapustą, co zmniejsza ilość powietrza połykanego podczas jedzenia i może nieco ograniczyć wytwarzanie gazów.
Na większe ilości kapusty powinny uważać również osoby, które mają problemy z tarczycą. Jak wszystkie warzywa kapustne zawiera goitrynę i progoitrynę, które mogą utrudniać przyswajanie jodu z pożywienia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl