Trwa ładowanie...

Mózg je uwielbia. Tak ochronisz komórki przed obumieraniem

 Maciej Rugała
03.12.2022 17:48
To jedzenie odmłodzi twój mózg
To jedzenie odmłodzi twój mózg (Adobe Stock)

Złe nawyki, takie jak mała ilość snu, niewłaściwa dieta czy nałogi mogą bardzo negatywnie wpłynąć na kondycję naszego mózgu. A temu, wraz z biegiem lat, coraz bardziej we znaki może dawać się zmęczenie. Co jeść, aby był w optymalnej kondycji? Radzi ekspertka z dziedziny dietetyki.

spis treści

1. Co postarza, a co odmładza mózg?

Zespół nawyków, również w kwestii odżywiania, sprawia, że nasz mózg z czasem może wypaść z formy. Dzieje się to przez wiele różnych procesów, w niechlubny poczet których zalicza się niewystarczające dotlenienie mózgu, niezapewnienie mu właściwego czasu regeneracji i źródła energii oraz budulca. W tym ostatnim szczególnie ważne są kwasy tłuszczowe, gdyż biorą udział w budowie osłonek mielinowych neuronów.

Działają one jak warstwa izolacyjna, dzięki temu impulsy nerwowe mogą przebiegać szybko i bez przeszkód. Gdy osłonki zaczynają degradować, pojawiają się choroby demielinizacyjne, do których należy stwardnienie rozsiane.

Zobacz film: "Jedzenie, które poprawia pracę mózgu"

- To, co może postarzać mózg, to wysoka podaż alkoholu i palenie papierosów. Powoduje to wytwarzanie wolnych rodników, także w naszym mózgu. Zwiększa się wtedy stres oksydacyjny, który sprawia, że komórki mózgu mogą szybciej obumierać. Dodatkowo dieta bogata w cukry proste i szkodliwa przy insulinooporności - mogą jednocześnie sprawiać, że nasz mózg w przyszłości nie będzie dobrze działał - objaśnia dietetyczka Kinga Głaszewska.

Choroby układu krążenia bardzo często mają wpływ na naszą kondycję umysłową, a także mogą stwarzać poważne zagrożenie, np. udaru mózgu. Dlatego też warto pamiętać, że dieta zdrowa dla naczyń zaprocentuje także w poprawie sprawności układu nerwowego. Krew przenosi substancje odżywcze oraz tlen, a to dwie rzeczy, bez których mózg nie może się obejść.

- Mózg może odmładzać aktywność fizyczna i zielone warzywa. Pomaga także stabilizacja glikemii organizmu. Dobrze sprawdzają się tu przeciwzapalne produkty, jak przyprawy i zioła. Kurkuma działa bardzo przeciwzapalnie, oregano sprawdza się tu bardzo dobrze, a także owoce jagodowe - borówki, jagody, porzeczki. Ważne jest prawidłowe, obfite nawadnianie organizmu. Warto rozważyć dietę zawierającą tłuste ryby morskie lub suplementację kwasami DHA i EPA, bo to w dużej mierze z nich składa się mózg. Dobrym wyborem dietetycznym są jajka, bo zawierają one lecytynę - tłumaczy dietetyczka.

Jak się więc okazuje - mózg potrzebuje zarówno budulca, jak i właściwych dostaw energii z pożywienia. Nic dziwnego – to organ, który działa bez ustanku 24 godziny na dobę i nawet w czasie snu zachowuje wiele ze swoich funkcji. To bardzo ważne, aby czasem mu dogadzać - dietą, aktywnością fizyczną i snem.

2. Pokarm dla mózgu

Warzywa takie jak pietruszka, jarmuż czy szpinak zawierają mikroelementy i przeciwutleniacze, których mózg bardzo potrzebuje, aby uchronić się przed nadmiarem wolnych rodników. Dodatkowo warto w tym miejscu zwrócić uwagę na to, że pietruszka zawiera nieprzebrane pokłady witaminy C, która jest przeciwutleniaczem.

Ryby są również gratką dla zdrowego mózgu, ponieważ zawierają dużo kwasów DHA i EPO, które w mózgu pełnią funkcję budulcową. Kwasy omega są także ważne, jeśli chodzi o zdrowe serce. Obniżają one poziom złego cholesterolu, sprawiając, że bezpieczniejsze może czuć się zarówno nasze serce, jak i mózg. Dużo wartości oferuje tu dieta MIND, której już sama nazwa wskazuje, że jest ona stworzona z myślą o zdrowiu układu nerwowego. W jej składzie znajdziemy wiele warzyw oraz ryb i owoców morza.

Orzechy i owoce to także źródło wielu związków mineralnych i witamin, które są niezbędne dla dobrego funkcjonowania tkanki mózgu. Pamiętając o tych elementach diety, możemy spać spokojnie, bo nasz ośrodkowy układ nerwowy ma optymalne warunki do rozwoju i zachowania młodości.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze