Muszka owocówka - skąd się bierze w domach? Jak się jej pozbyć?
Muszka owocówka to powszechnie stosowana nazwa owada Drosophila melanogaster. Żyjątko jest częstymi i nieproszonymi gościem w domach. Odżywia się drożdżami powstałymi w wyniku fermentacji, stąd najczęściej spotyka się je w kuchni na przejrzałych owocach. Obecność owocówki nie jest dla człowieka obojętna. Jak się jej pozbyć?
1. Co to jest muszka owocówka?
Muszka owocówka to popularne określenie maleńkiego owada żywiącego się drożdżami z gnijących owoców. Jej inne nazwy to Drosophila melanogaster (czyli „kochająca rosę”), wywilżna karłowata, drozofila karłówka, wywilżnia, wywilżanka, drozofila czy octówka.
Obok muchy domowej to jedna z najpopularniejszych przedstawicielek rzędu muchówek. Jej środowiskiem naturalnym są sady oraz kuchnia, gdzie znajdują się dojrzewające owoce. Występuje na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy. Lubi wysokie temperatury.
Muszkom owocówkom zawdzięczamy postępy w nauce. To one posłużyły za model w badaniach genetycznych. Należy do bezkręgowych organizmów modelowych, to jest takich, które są wykorzystywane w badaniach genetycznych. Drosophila melanogaster jest jednym z pierwszych organizmów, których DNA zostało całkowicie zsekwencjonowane. Ponadto to jeden z pierwszych zwierząt wykorzystywanych w bioastronautyce, a także pierwsze zwierzę umieszczone w przestrzeni kosmicznej.
2. Jak wygląda muszka owocówka?
Ciało muszki owocówki składa się z trzech segmentów, które stanowią: głowa, tułów i odwłok. Owady mają nie więcej niż 3 milimetry. Ich głowa jest żółta, a tułów ma barwę żółtą do brązowawożółtej. Żółty odwłok ma czarne przepaski na tylnych brzegach oraz czarny wierzchołek. Ich skrzydła są krótkie i szerokie, a o czy charakterystyczne - duże i czerwone. Odnóża są podzielone na segmenty. Owad posiada szkielet chitynowy. To jeden z ponad 1500 owadów z rodzaju Drosophila.
3. Gdzie żyją octówki?
W środowisku naturalnym owocówki można spotkać w pobliżu drzew owocowych. Żywią się drożdżami z fermentujących soków owoców i warzyw. W domach wabi je również zapach wina, konfitur, dżemów czy octu. Owad nie jest szkodnikiem upraw rolnych. Nie uszkadza dojrzewających owoców, nie interesuje się świeżymi okazami, nie powoduje strat w sadach.
Skąd się biorą muszki owocówki w domu? Najczęściej przynosimy je ze sklepów i targowisk. Osobniki zwykle znajdują się na kupowanych owocach: dojrzałych, uszkodzonych lub rozkładających się. Co więcej w nieświeżych, fermentujących okazach mogą znajdować się ich jajeczka lub larwy. Po kilku dniach wyrastają z nich osobniki dorosłe.
Cykl życia tych owadów jest krótki (długość życia owocówki wynosi około 30 dni), w związku z tym rozmnażają się prosto i bardzo szybko. Dorosła samica muszki owocówki składa jednorazowo 10-20 jaj.
Owocówka nie atakuje ludzi, ponieważ jest roślinożerna. Niemniej jest szkodliwa dla człowieka. Okazuje się, że te maleńkie owady mogą przenosić drobnoustroje: bakterie, wirusy i grzyby pleśniowe. Larwy muszek owocówek zanieczyszczają produkty spożywcze oraz zakłócają procesy fermentacyjne. To dlatego należy się ich pozbyć.
4. Sposoby na muszki owocówki
Przed muszką owocówką można się chronić. Co robić?
- Dbać o czystość zlewu i blatu w kuchni.
- Wyrzucać nadpsute owoce i warzywa. Muszki owocówki zapach fermentujących owoców wyczuwają z odległości kilkunastu metrów.
- Po powrocie z zakupów schować owoce i warzywa do lodówki lub przykryć.
- Dokładnie myć owoce i warzywa. W przeciwnym razie jeśli samice muszki owocówki złożyły na nich jaja, po kilkunastu godzinach wylęgają się z nich larwy.
- Zamykać kosz na śmieci, jak najczęściej do opróżniać.
- Szczelnie zakręcać butelki z sokami, napojami czy winem oraz słoiki z przetworami owocowymi.
- Na kuchennym parapecie warto hodować mięte. Muszki owocówki nie znoszą jej zapachu.
W walce z wyjątkowo upartymi intruzami czasem trzeba sięgnąć po radykalne rozwiązania. Jak się pozbyć muszek owocówek? Z pomocą przychodzi pułapka na muszki owocówki. Jak ją zrobić?
Pojemnik, talerz czy miseczkę z owocami trzeba szczelnie przykryć folią spożywczą, następnie zrobić w niej małe otwory (np. wykałaczką). Zwabione zapachem owady dostaną się do środka, nie będą jednak mogły wyjść. Inny domowy sposób na muszki owocówki to ustawienie naczynia z mieszaniną octu jabłkowego lub winnego z płynem do mycia naczyń. Zwabione muszki owocówki topią się w lepkiej cieczy.
Jeśli domowe sposoby zawiodą, można kupić chemiczne środki na muszki. Przy ich stosowaniu należy zachować środki ostrożności.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl