Najgorszy alkohol dla jelit. Szybko doprowadzisz je do ruiny
Oprócz dobrze znanych skutków (bólu głowy czy uczucia zmęczenia) spożywanie alkoholu może prowadzić do rzadziej omawianego, ale równie uciążliwego zjawiska - kac-biegunki. Skąd się bierze i jak możemy jej zapobiec?
1. Jak alkohol wpływa na trawienie?
Spożycie alkoholu może wywoływać różnorodne, niepożądane reakcje organizmu, w tym zakłócenia w funkcjonowaniu układu trawiennego. Tego typu skutki są spowodowane drażniącym działaniem alkoholu na błonę śluzową jelit. W dłuższej perspektywie spożywanie alkoholu może doprowadzić do do nieszczelności jelit, a więc sytuacji, w której substancje normalnie nie przedostające się z jelit do krwi, będą mogły znaleźć do niej drogę. To z kolei może wywołać stan zapalny w całym organizmie.
To jednak długofalowy skutek wpływu alkoholu na jelita. Jaki jest krótkofalowy? Na ogół biegunka lub luźny stolec doświadczany w ciągu 4 do 12 godzin po spożyciu alkoholu.
Dr Elroy Vojdani - gastroenterolog z Centrum Zdrowia Trawiennego Northwestern Medicine - wyjaśnia w rozmowie z Healthline, że podrażnienie wyściółki jelit prowadzi do utraty ich właściwości wchłaniających, co skutkuje szybszym wydalaniem nieprzetworzonego pokarmu i toksyn.
2. Czy wszystkie napoje alkoholowe działają tak samo na jelita?
Niektóre napoje alkoholowe mogą być bardziej obciążające dla żołądka niż inne. Piwo i słodkie drinki - ze względu na wysoką zawartość węglowodanów - mogą być trudne do strawienia, co oznacza, że ich spożycie może prowadzić do biegunki. Wino, szczególnie u osób wrażliwych na garbniki, może wywoływać luźniejsze stolce, bóle głowy i nudności.
3. Jak uniknąć biegunki po spożyciu alkoholu?
Najprostszym sposobem uniknięcia nieprzyjemnych dolegliwości jest całkowita rezygnacja z alkoholu. Jeśli jednak decydujemy się na jego spożycie, warto:
- pić z umiarem (bez doprowadzania się do stanu upojenia),
- unikać napojów alkoholowych o dużej zawartości cukru,
- unikać napojów alkoholowych zawierających kofeinę,
- nie pić na pusty żołądek (przed spożywaniem alkoholu zjeść zbilansowany i bogaty w błonnik posiłek),
- pić dużo wody.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl