Trwa ładowanie...

Najgorszy alkohol dla jelit. Szybko doprowadzisz je do ruiny

Avatar placeholder
27.02.2024 13:35
Najgorszy alkohol dla jelit. Szybko doprowadzi je do ruiny
Najgorszy alkohol dla jelit. Szybko doprowadzi je do ruiny (Getty Images)

Oprócz dobrze znanych skutków (bólu głowy czy uczucia zmęczenia) spożywanie alkoholu może prowadzić do rzadziej omawianego, ale równie uciążliwego zjawiska - kac-biegunki. Skąd się bierze i jak możemy jej zapobiec?

spis treści

1. Jak alkohol wpływa na trawienie?

Spożycie alkoholu może wywoływać różnorodne, niepożądane reakcje organizmu, w tym zakłócenia w funkcjonowaniu układu trawiennego. Tego typu skutki są spowodowane drażniącym działaniem alkoholu na błonę śluzową jelit. W dłuższej perspektywie spożywanie alkoholu może doprowadzić do do nieszczelności jelit, a więc sytuacji, w której substancje normalnie nie przedostające się z jelit do krwi, będą mogły znaleźć do niej drogę. To z kolei może wywołać stan zapalny w całym organizmie.

To jednak długofalowy skutek wpływu alkoholu na jelita. Jaki jest krótkofalowy? Na ogół biegunka lub luźny stolec doświadczany w ciągu 4 do 12 godzin po spożyciu alkoholu.

Zobacz film: "Jakie choroby może sugerować ból w klatce piersiowej?"

Dr Elroy Vojdani - gastroenterolog z Centrum Zdrowia Trawiennego Northwestern Medicine - wyjaśnia w rozmowie z Healthline, że podrażnienie wyściółki jelit prowadzi do utraty ich właściwości wchłaniających, co skutkuje szybszym wydalaniem nieprzetworzonego pokarmu i toksyn.

2. Czy wszystkie napoje alkoholowe działają tak samo na jelita?

Niektóre napoje alkoholowe mogą być bardziej obciążające dla żołądka niż inne. Piwo i słodkie drinki - ze względu na wysoką zawartość węglowodanów - mogą być trudne do strawienia, co oznacza, że ich spożycie może prowadzić do biegunki. Wino, szczególnie u osób wrażliwych na garbniki, może wywoływać luźniejsze stolce, bóle głowy i nudności.

3. Jak uniknąć biegunki po spożyciu alkoholu?

Najprostszym sposobem uniknięcia nieprzyjemnych dolegliwości jest całkowita rezygnacja z alkoholu. Jeśli jednak decydujemy się na jego spożycie, warto:

  • pić z umiarem (bez doprowadzania się do stanu upojenia),
  • unikać napojów alkoholowych o dużej zawartości cukru,
  • unikać napojów alkoholowych zawierających kofeinę,
  • nie pić na pusty żołądek (przed spożywaniem alkoholu zjeść zbilansowany i bogaty w błonnik posiłek),
  • pić dużo wody.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze