Najgorszy alkohol dla stawów. Podnosi ryzyko przewlekłej choroby o 85 proc.
Zapalenie stawów to powszechne bolesne schorzenie. Jednym z najczęstszych rodzajów tej dolegliwości jest dna moczanowa. Badania wykazały, że jeden produkt ma znaczący wpływ na ryzyko wystąpienia i nasilenie tego zdrowotnego problemu.
1. Znacząco zwiększa ryzyko dny moczanowej
Dna moczanowa to specyficzne zapalenie stawów, wywołane nadmiernym stężeniem kwasu moczowego we krwi. Naukowcy przeprowadzili badania na 724 pacjentach, którzy doświadczyli co najmniej jednego ataku w ciągu roku. Analizowano ilość i rodzaj spożywanego alkoholu oraz jego wpływ na przebieg choroby.
Badanie opublikowane w "American Journal of Medicine" wykazało istotną zależność między spożyciem alkoholu w ciągu ostatnich 24 godzin a ryzykiem nawrotu napadów.
Z badań wynika, że spożywanie alkoholu, nawet w umiarkowanych ilościach i niezależnie od rodzaju napoju, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem nawracających napadów dny moczanowej. To oznacza, że osoby cierpiące na zapalenie stawów powinny ograniczyć lub całkowicie wyeliminować napoje alkoholowe z diety.
Mimo wielu przeprowadzonych badań, nadal istnieje sporo niewiadomych. Niektórzy twierdzą, że alkohol nie odgrywa roli w powstawaniu dny moczanowej, inni zalecają, aby nie przekraczać dawki 14 jednostek tygodniowo, ale są też tacy, którzy radzą pacjentom całkowicie zrezygnować z picia alkoholu.
Zaobserwowano również, że największy wpływ na rozwój i nasilenie dny moczanowej mają napoje destylowane, ponieważ alkohol etylowy powoduje niekorzystne zmiany w układzie moczowym, co może zwiększyć ryzyko wystąpienia dny moczanowej nawet o 85 proc.
2. Najgorszy wybór dla stawów
Napoje alkoholowe można podzielić na dwa rodzaje: niedestylowane i destylowane. Pierwsze z nich są efektem fermentacji, czyli procesu, podczas którego cukry są przekształcane w etanol za pomocą bakterii lub drożdży. Wśród nich najbardziej popularne są wino i piwo, które charakteryzują się niższym stężeniem alkoholu.
Im wyższa zawartość alkoholu w napoju, tym większy wpływ ma on na gromadzenie się kryształków moczanu sodu i nasilenie przebiegu zapalenia stawów.
Destylacja ma miejsce po fermentacji i polega na oddzieleniu alkoholu od wody i innych składników, co prowadzi do zwiększenia stężenia alkoholu w napoju.
Do alkoholi destylowanych zalicza się m.in. wódkę, gin, whisky, koniak, brandy, rum, nalewki spirytusowe oraz bimber.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl