Najgorszy rodzaj mąki. Podnosi poziom glukozy we krwi, zwiększa ryzyko chorób serca
Mąka znana jest ludzkości od co najmniej dziesięciu tysięcy lat. Dziś w wielu domach wciąż stanowi podstawę diety, bo jemy ją pod postacią pieczywa, słodkich wypieków, kluseczek z sosem, makaronów i nie tylko. Jeden jej rodzaj może być jednak zgubny dla zdrowia.
1. Uwaga na białą mąkę. Pozbawiona błonnika i witamin
Najlepiej znana, najłatwiej dostępna, najtańsza biała mąka rafinowana jest jednocześnie mąką, której lepiej nie nadużywać. Kryje się w pieczywie, słodkościach z cukierni i makaronie, robimy z niej pierogi i naleśniki, a nawet zagęszczamy zupy i sosy. Bardzo często dodawana jest też do gotowych dań i produktów wysokoprzetworzonych.
W procesie rafinacji traci jednak wiele wartości odżywczych, w tym witamin i minerałów: witamin z grupy B, żelaza, magnezu i witaminy E. Ponadto zawiera niewiele błonnika, jest za to bogata w skrobię. To sprawia, że biała mąka jest wysokokaloryczna, przy tym podnosi szybko poziom glukozy we krwi, z biegiem czasu zwiększając ryzyko insulinooporności, cukrzycy typu 2, a co za tym idzie chorób układu sercowo-naczyniowego, jak nadciśnienie tętnicze.
- Biała mąka przede wszystkim działa prozapalnie i w tym mechanizmie może zwiększać ryzyko rozwoju różnych chorób, m.in. chorób układu krążenia, cukrzycy, chorób stawów czy nawet nowotworów. Ponadto komórki rakowe mogą odżywiać się glukozą, rosnąc w siłę. Tymczasem nasz organizm reaguje na białą mąkę jak na zwykły biały cukier, nie ma w niej żadnego "hamulca", który mógłby zapobiegać szybkiemu wchłanianiu glukozy - ostrzegała w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. o zdr. Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny.
Ekspertka wskazywała, że jest jeden główny problem dotyczący białej mąki: my, Polacy spożywamy ją w nadmiarze.
2. Najzdrowsze mąki. Bogate w błonnik i białko
Dietetyk mówił, że biała mąka należy do produktów przetworzonych. Dodatkowo jest sztucznie wybielana, a podczas tego procesu powstaje związek chemiczny: alloksan. Dzięki swojej budowie podobnej do budowy strukturalnej glukozy może dodatkowo nasilać potencjalne zaburzenia gospodarki węglowodanowej.
Najzdrowsze spośród mąk to te, które są bogactwem błonnika, witamin i minerałów, czyli mąki razowe. W procesie ich powstawania mieli się całe ziarno z użyciem łuski, bielma i zarodka. Wówczas nawet mąką pszenna ma szereg wartości prozdrowotnych, w tym także białka oraz błonnika.
Inne mąki razowe, po które warto sięgać, to mąka gryczana i żytnia. Coraz więcej zwolenników zyskują sobie także bogate w białko, ubogie za to w węglowodany mąki takie jak kokosowa, migdałowa czy z orzechów włoskich. Zawiera cenne dla serca i mózgu magnez, potas i żelazo, dodatkowo nie podnoszą gwałtownie poziomu cukru we krwi.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl