Najlepsza dieta 2016 roku
Serwis internetowy U.S. News co roku przeprowadza ranking najlepszych diet, z którego można przewidzieć trendy w odżywianiu. W tym roku, po raz szósty z rzędu, niekwestionowanym liderem została dieta DASH. Co ją wyróżnia i dla kogo będzie odpowiednia?
1. Dieta DASH liderem
Ranking diet przygotowuje sztab specjalistów z zakresu żywienia. W tym roku ocenili 38 różnych sposobów odżywiania i wytypowali najlepsze oraz najgorsze z nich. Pozycja na liście zależy od tego, czy dana dieta ma jasne zasady, jest dobrze zbilansowana, zaspokaja potrzeby organizmu na składniki odżywcze i mineralne. Wysokie noty mogą zdobyć te, które są bezpieczne, efektywne (czyli naprawdę pozwalają schudnąć), a także zdrowe. Eksperci wyróżniają zwykle te, które dodatkowo obniżają ryzyko zachorowania na cukrzycę, choroby układu krążenia czy nowotwory.
Zwycięzcą tegorocznego rankingu U.S. News po raz kolejny została dieta DASH. Co ją wyróżnia? Ten sposób żywienia został opracowany przez lekarzy i dietetyków dla obniżenia ciśnienia tętniczego. Nadciśnienie to jedna z głównych przyczyn udarów, zawałów serca oraz chorób układu krążenia. Dieta DASH opiera się na prostych zasadach – należy ograniczyć ilość słodyczy, tłustych dań oraz słodkich napojów gazowanych w codziennym menu. Odżywianie opiera się na warzywach, owocach, orzechach, produktach pełnoziarnistych, rybach, drobiu, chudym nabiale oraz zdrowych tłuszczach.
Przestrzeganie zaleceń diety DASH nie jest trudne, a efekty mogą być spektakularne. Można nie tylko stracić na wadze (jeśli połączymy zdrowe odżywianie z regularną aktywnością fizyczną), ale również zadbać o zdrowie serca. DASH zajęła również drugie miejsce w rankingu najlepszych diet dla cukrzyków.
Wśród najzdrowszych sposobów odżywiania znalazły się też dieta MIND (połączenie DASH i śródziemnomorskiej), TLC (obniżająca poziom cholesterolu), dieta płodności (ułatwiająca zajście w ciążę), dieta Kliniki Mayo oraz śródziemnomorska.
2. Diety, których należy unikać
Analiza listy sporządzonej przez amerykański portal pokazuje, że najlepsze diety to te, które nie opierają się na obsesyjnym liczeniu kalorii oraz eliminowaniu z jadłospisu całych grup produktów. Eksperci nie pozostawiają złudzeń – takie diety są niezdrowe i nie zapewniają trwałego spadku wagi.
Na ostatnim miejscu rankingu znalazła się dieta Whole30 – mało znana w Polsce, ale coraz popularniejsza w Stanach Zjednoczonych. Restrykcyjny plan żywienia zakłada jedzenie wyłącznie trzech posiłków dziennie, opartych na mięsie, rybach, owocach morza, jajkach, warzywach i owocach. Pieczywo, nabiał, rośliny strączkowe, orzechy znajdują się na liście produktów zakazanych. Dietetycy twierdzą, że to ekstremalny sposób odżywiania, który w dodatku nie dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników.
Na ostatnich miejscach rankingu znalazły się też bardzo popularne sposoby odżywiania – dieta paleo oraz doktora Dukana. Eksperci uznali, że to niezdrowe plany żywieniowe, które mogą mieć szkodliwe skutki.