Najlepsze i najgorsze produkty na grilla. Badanie ujawnia, że 200 g kiełbasy może być gorsze, niż wypalenie paczki papierosów
Majowy weekend to najlepszy czas na rozpoczęcie sezonu grillowego i biesiadowanie z przyjaciółmi lub rodziną na świeżym powietrzu. Większość z nas uwielbia potrawy z grilla bez względu na to, czy jest to mięso, warzywa pieczone na ruszcie oraz ryby. Razem z ekspertem stworzyliśmy listę najlepszych i najgorszych produktów spożywczych na grilla. - Czarne kawałki spalonego mięsa są bardzo szkodliwe – ostrzega dietetyk kliniczny Małgorzata Gajewczyk.
- 1. Najgorsze produkty na grilla. Czego unikać?
- 2. Tłuste mięso - kiełbasa, karkówka
- 3. Gotowe, paczkowane mięsa w marynacie
- 4. Gotowe sosy – ketchup, sos czosnkowy
- 5. Pieczywo białe
- 6. Napoje alkoholowe
- 7. Co najlepiej grillować? Top pięć zdrowych produktów na grilla
- 8. Co można zrobić, aby grillowanie było zarówno przyjemne, jak i zdrowe?
1. Najgorsze produkty na grilla. Czego unikać?
Długi weekend majowy to doskonały moment, by spędzić wolny czas wśród znajomych lub rodziny na świeżym powietrzu przy pysznych potrawach z rusztu. Jednak są produkty na grilla, które znalazły się na czarnej liście dietetyków. Niestety Polacy je uwielbiają i wielu popełnia ten sam błąd.
2. Tłuste mięso - kiełbasa, karkówka
Wśród najgorszych produktów na grilla wymienia się tłuste mięso, czyli karkówkę, boczek i kiełbasę. Najczęściej zdarza się, że po ich zjedzeniu czujemy się ociężali i brakuje nam energii. Jak wynika z badania łódzkich naukowców, 200 gramów kiełbasy przyrządzonej na tradycyjnym grillu węglowym dostarcza 100 razy więcej benzo(a)pirenu niż 20 wypalonych papierosów.
- Warto zatem grillować chude mięso (drób), ryby wraz z dodatkiem ilości warzyw (m.in. cukinii, papryki, cebuli). Dzięki temu dostarczymy odpowiednią ilość błonnika i cenne antyoksydanty, które zniwelują szkodliwe działanie związków powstałych podczas spalania lub zbyt mocnego grillowania. Czarne kawałki spalonego mięsa są bardzo szkodliwe - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie Małgorzata Gajewczyk, dietetyk kliniczny.
3. Gotowe, paczkowane mięsa w marynacie
Dietetyczne dania na grilla są świetną alternatywą dla tradycyjnych i tłustych potraw. Nie powinniśmy też sięgać po gotowe, paczkowanie mięsa w marynacie, ponieważ zawierają one różne zbędne i niekorzystne dodatki dla zdrowia.
- Mięso czy warzywa pieczemy krótko, dlatego pozostaje w nich więcej składników odżywczych, wrażliwych na temperaturę. Unikamy tłustych mięs oraz kiełbas, szczególnie peklowanych azotynem sodu E250. Ze względu na to, że podczas grillowania powstają rakotwórcze związki. To oznacza, że lepsza do grillowania jest oczywiście przygotowane przez nas mięso lub biała surowa kiełbasa - wyjaśnia ekspertka.
Gotowe produkty na grilla zawierają m.in. cukier, tłuszcz palmowy czy syrop glukozowy-fruktozowy. Dlatego też lepiej zrobić marynatę samodzielnie, dzięki której chude mięso (pierś z kurczaka bogata w białko) zyska soczystość i będzie dobrze się grillować. Świetnie komponuje się też z warzywami, które są bowiem źródłem składników odżywczych.
4. Gotowe sosy – ketchup, sos czosnkowy
Podobnie należy unikać gotowych produktów, takich jak ketchup czy sos czosnkowy ze względu na zawartość konserwantów i sztucznych dodatków. Znajduje się w nich sporo cukru dla podbicia smaku. Ograniczyć warto gotowe sosy oraz ciężkie dipy, które są przygotowane na bazie śmietany czy majonezu.
- Zamiast sosów z majonezu i keczupu można przygotować dipy z jogurtu, z dodatkiem passaty pomidorowej, musztardy, świeżych ziół. Te dodatki sprawią, że grillowanie będzie naprawdę zdrowe – radzi dietetyk.
5. Pieczywo białe
Białe pieczywo jest kolejnym produktem, który króluje na stołach podczas biesiady przy grillu. Tak naprawdę nie wnosi ono do naszej diety żadnych wartości odżywczych. Świetnym zamiennikiem "niezdrowego" i "tuczącego" białego chleba jest pieczywo pełnoziarniste. Sałatka ze świeżych, sezonowych warzyw i odrobiną oliwy z oliwek będzie smakowała też idealnie z kawałkami upieczonego na ruszcie chudego mięsa czy ryb.
Należy unikać gotowych sałatek z marketów, ponieważ w niewielkim stopniu przypominają te domowe. W swoim składzie zawierają niezdrowe, liczne ulepszacze, które mogą jedynie zadowolić nasze podniebienie.
Zobacz także: Pięć toksycznych substancji w pożywieniu. Narażają nas na raka każdego dnia
6. Napoje alkoholowe
Grill nie może odbyć się bez obecności alkoholu. Krąży błędne przekonanie, że alkohol poprawia trawienie, więc dużo osób łączy jego konsumpcję z ciężkostrawnymi potrawami. Niskoprocentowe alkohole mogą zwiększać o 20 proc. wydzielanie kwasu żołądkowego. Poza tym są to puste kalorie, które nie dostarczają nic wartościowego do organizmu.
Niewielkie ilości alkoholu, kufel piwa wypity w czasie grilla, nikomu nie zaszkodzą. Dobrym pomysłem na orzeźwiający dodatek do grillowanych dań będzie pyszna lemoniada bez cukru, na przykład z dodatkiem limonki i mięty.
7. Co najlepiej grillować? Top pięć zdrowych produktów na grilla
Ważne jest to, z jakich produktów przygotowujemy posiłki na grillu. Zdrowie i smaczne grillowanie jest jak najbardziej możliwe. Lista produktów, po które warto sięgać.
- Ryby, które zawierają korzystne nienasycone kwasy tłuszczowe, pełno wartościowe białko, magnez, potas, selen i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Dobrym wyborem będzie pstrąg ze względu na największą zawartość kwasów omega-3 spośród wszystkich ryb słodkowodnych. Poza tym jego mięso jest chude i delikatne.
- Chude mięso jest najlepszym źródłem białka. Na grillu świetnie sprawdzą się: piersi z kurczaka i indyka (bez skóry), udka, skrzydełka, polędwiczki wieprzowe i wołowe.
- Praktycznie wszystkie warzywa m.in. bakłażany, papryka, cukinia, cebula, pieczarki, ziemniaki, pomidory, kukurydza, marchewka, szparagi, kabaczek, brokuły.
- Lekkie sałatki ze świeżym bukietem warzywa i oliwą z oliwek.
- Zdrowe i smaczne domowe lemoniady z dodatkiem świeżych owoców, kostek lodu i listkami świeżej mięty.
8. Co można zrobić, aby grillowanie było zarówno przyjemne, jak i zdrowe?
Zdrowe i dietetyczne grillowanie wymaga przestrzegania kilku zasad. Do przyrządzania takich potraw najlepszy jest grill gazowy, ponieważ nie emituje szkodliwych substancji.
Jak prawidłowo grillować mięso? Dietetyk kliniczny Małgorzata Gajewczyk zwraca uwagę, że przed obróbką termiczną na grillu należy dobrze zamarynować mięso z odrobiną oleju, czosnku, ziół, minimalnej ilości soli, trzy godziny przed pieczeniem.
- Mięsa nie należy grillować w pełnym ogniu a na rozżarzonych równomiernie rozsypanych węglach. Nie należy kłaść bezpośrednio na ruszt potraw zawierających tłuszcz, skapując na rozżarzone węgle, ulega spalaniu, podczas którego powstają szkodliwe substancje - wyjaśnia.
Ekspertka mówi też, że ruszt grilla powinien być czysty bez resztek spalonego mięsa.
- Ze względu na to, że znajdują się w nim (w spalonym mięsie) związki rakotwórcze i mutagenne tzw. WWA, które mogą uszkadzać nasze komórki i przyspieszać procesy starzenia – tłumaczy dietetyk kliniczny.
Jak dodaje, powinniśmy używać tacek aluminiowych, aby dym ze spalającego się tłuszczu, nie wnikał do grillowanych produktów oraz żeby ochronić produkty grillowane przed spalaniem.
Anna Tłustochowicz, dziennikarka Wirtualnej Polski.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl