Trwa ładowanie...

Najlepszy owoc na zbicie cholesterolu. Warto jeść nawet 3 dziennie

 Karolina Rozmus
08.06.2023 21:29
Owoce lata, które mogą chronić przed rozwojem hipercholesterolemii
Owoce lata, które mogą chronić przed rozwojem hipercholesterolemii (Getty Images)

Jaki jest potencjał owoców w ochronie przed miażdżycą i jej skutkami pod postacią udaru mózgu czy zawału serca? Okazuje się, że ogromny. Badacze dowiedli, że jeden z owoców, po który latem chętnie sięgamy, może ułatwiać eliminację cholesterolu z organizmu.

spis treści

1. Wysoki cholesterol to tykająca bomba

Według statystyk podwyższone stężenie cholesterolu pod postacią hipercholesterolemii w Polsce dotyczy ok. 21 mln osób, czyli 60 proc. dorosłej populacji. Niewłaściwe stężenie cholesterolu i trójglicerydów może prowadzić do rozwoju miażdżycy i jej powikłań, czyli chorób sercowo-naczyniowych, w tym choroby wieńcowej i zawału serca czy udaru mózgu.

Poza hipercholesterolemią rodzinną, w której czynniki genetyczne mają kluczowe znaczenie, na miażdżycę pracujemy w dużej mierze za sprawą używek, otyłości i nadwagi, a także niewłaściwej diety. Winien jest bazujący na produktach wysokoprzetworzonych, obfitujących w cukier i rafinowane węglowodany oraz produktach odzwierzęcych bogatych w kwasy tłuszczowe nasycone model żywienia. Jednocześnie w takiej diecie brakuje kluczowych w profilaktyce m.in. chorób układu krążenia błonnika oraz antyoksydantów.

2. Brzoskwinie. Chronią przed wysokim cholesterolem

By trzymać cholesterol w ryzach, ważne jest, by dieta opierała się na żywności nieprzetworzonej ograniczającej udział tzw. cukrów wolnych, konserwantów, barwników i innych dodatków do żywności. Dla prawidłowego poziomu lipidów we krwi kluczowe są także warzywa i owoce, źródło witamin i minerałów, a przede wszystkim błonnika i roślinnych związków, które działają przeciwzapalnie.

Zobacz film: "Uważaj na te produkty. Podwyższają poziom cholesterolu"
Brzoskwinie mogą chronić przed zaburzeniami lipidowymi
Brzoskwinie mogą chronić przed zaburzeniami lipidowymi (Pixabay)

Do takich owoców należą brzoskwinie. Dietetyczka Shona Wilkinson w rozmowie z Express.co.uk wyjaśnia, że są świetne do kontrolowania cholesterolu.

- Mają niską zawartość tłuszczów nasyconych i są doskonałym źródłem błonnika – mówi ekspertka i dodaje: - Rozpuszczalny błonnik ma zdolność wiązania się z cholesterolem w przewodzie pokarmowym, zapobiegając wchłanianiu do krwioobiegu.

Podkreśla, że błonnik może również ułatwiać pozbywanie się z organizmu kwasów żółciowych. To z kolei zmusza wątrobę, by wykorzystywać zasoby cholesterolu do produkcji kwasów żółciowych.

Błonnik zawarty w brzoskwiniach pełnić może jeszcze jedną funkcję – spowalnia trawienie, na dłużej dając uczucie sytości, a zarazem zapobiega gwałtownym skokom i spadkom glukozy we krwi.

- Powolne tempo trawienia pomaga regulować poziom cukru we krwi i zapobiega gwałtownym skokom insuliny, które mogą przyczyniać się do produkcji cholesterolu w organizmie – tłumaczy dietetyczka.

Badanie, które ukazało się w "Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics", dowiodło, że brzoskwinie są wyjątkowe na tle innych owoców z uwagi na obecność dużej dawki flawonoidów oraz stilbenów, czyli polifenoli, do których zaliczany jest m.in. resweratrol kryjący się w owocach tj. jak jeżyny czy winogrona.

Analiza danych zebranych od 1400 osób wykazała, że osoby, które w swojej diecie uwzględniają brzoskwinie, ale też jabłka i gruszki oraz śliwki, odznaczają się niższym stężeniem lipidów we krwi.

Brzoskwinie mają również szereg innych zalet:

  • badanie w "Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics" wykazało, że mogą podnosić poziom cholesterolu HDL i obniżać poziom trójglicerydów,
  • badanie w "Journal of Nutritional Biochemistry" dowiodło, że spożycie od dwóch do trzech owoców dziennie może zmniejszać wzrost i przerzuty komórek raka piersi MDA-MB-435,
  • badanie w "Journal of Nutritional Biochemistry" wskazuje, że brzoskwinie mogą zmniejszać ryzyko zaburzeń metabolicznych.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze