Trwa ładowanie...

Najtańsze "lekarstwo" na nadciśnienie. Chroni przed zawałem i udarem mózgu

Avatar placeholder
29.09.2024 08:45
Ten sok jest niedrogi. Obniży ciśnienie i ochroni serce
Ten sok jest niedrogi. Obniży ciśnienie i ochroni serce (Getty Images)

Nadciśnienie to stan, w którym serce musi pracować ciężej niż zwykle, aby pompować krew po całym organizmie. Nieleczone wysokie ciśnienie krwi może spowodować zagrożenie życia. Badania wykazały, że codzienne picie popularnego soku owocowego może obniżyć niebezpieczny poziom ciśnienia krwi.

spis treści

1. Dieta to ważna broń w walce z nadciśnieniem

Nadciśnienie tętnicze to niebezpieczna choroba. Może prowadzić do zawału serca, udaru mózgu i niewydolności nerek. Z biegiem czasu powoduje dodatkowe obciążenie serca, naczyń krwionośnych i innych narządów.

Nawet 15 mln osób może chorować w Polsce na nadciśnienie tętnicze krwi - wynika z najnowszych danych, choć wielu może nie zdawać sobie z tego sprawy. Dzieje się tak dlatego, że często przebiega ono bezobjawowo i wymaga przeprowadzenia badań w celu potwierdzenia choroby.

Jednym z czynników, które mogą powodować wysokie ciśnienie krwi jest dieta. Dlatego eksperci ostrzegają, że z tego powodu zdecydowanie należy unikać produktów i dań bogatych w sól, bo przyprawa ta pomaga organizmowi zatrzymać wodę, podnosząc ciśnienie krwi.

Zobacz film: "Ubij miód i dodaj do napoju. Lepsze niż kawa z sieciówki"
Codzienne spożywanie niesolonego soku pomidorowego może znacznie obniżyć ciśnienie krwi
Codzienne spożywanie niesolonego soku pomidorowego może znacznie obniżyć ciśnienie krwi (Getty Images)

2. Ten sok nie tylko obniża ciśnienie, ale i cholesterol

Naukowcy z Tokio w Japonii odkryli, że codzienne wypicie niesolonego soku pomidorowego może znacznie obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć poziom "złego" cholesterolu, który też przyczynia się do problemów z sercem.

W ramach badania 481 uczestników przez cały rok piło tyle soku pomidorowego, ile potrzebowały. Przed i po okresie badania zostali zbadani pod kątem ryzyka sercowo-naczyniowego, takich jak ciśnienie krwi, profil lipidowy w surowicy i tolerancja glukozy.

Wyniki tego eksperymentu, które zamieścił magazyn "Food Science and Nutrition" wskazują, że codzienne picie tego soku owocowego może przynieść nam ogromne korzyści.

3. Likopen odpowiada za cudowne właściwości

Jak się okazało, wśród osób z nadciśnieniem lub stanem przednadciśnieniowym pijących regularnie sok pomidorowy, poziom ciśnienia krwi był "znacznie obniżony". Uczestnicy średnio pili od 215 do 84 ml, ale większość około jednej niedużej butelki napoju (200 ml) dziennie.

U 94 uczestników z nieleczonym stanem przednadciśnieniowym lub nadciśnieniem tętniczym uległo znacznemu obniżeniu. Dodatkowo poziom cholesterolu lipoprotein o małej gęstości (LDL-C) u 125 uczestników znacznie się zmniejszył. Ten czynnik także obniżył u nich poziom ryzyka sercowo-naczyniowego.

Badacze powiązali ten fakt z przeciwutleniaczem znanym jako likopen, który występuje w pomidorach.

"Pomidory zawierają różnorodne składniki bioaktywne, a likopen jest dobrze znany ze swojego silnego działania przeciwutleniającego i hamowania utleniania lipoprotein o małej gęstości, które odgrywają kluczową rolę w inicjacji i rozwoju miażdżycy. Kilka badań epidemiologicznych sugeruje, że likopen może przyczyniać się do zapobiegania miażdżycy" - wyjaśnili japońscy naukowcy.

Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze