Trwa ładowanie...

Najzdrowsza odmiana pomidorów. Źródło cennych składników, które chronią przed rakiem i cukrzycą

Avatar placeholder
Milena Górecka 21.02.2024 14:09
Najzdrowsza odmiana pomidorów. W tym kolorze jeszcze ich nie jadłeś
Najzdrowsza odmiana pomidorów. W tym kolorze jeszcze ich nie jadłeś (Getty Images)

Czy wiesz, że nie wszystkie pomidory mają tyle samo składników odżywczych? Oto najzdrowsza ich odmiana, którą warto posadzić w swoim ogródku lub na działce.

spis treści

1. Właściwości zdrowotne czarnych pomidorów

Czarne pomidory charakteryzują się wysoką zawartością antocyjanów, czyli związków fenolowych, które nadają owocom i warzywom ciemne barwy (od czerwieni, przez fiolet, aż po czerń).

Antocyjany są silnymi przeciwutleniaczami, które mogą przyczyniać się do redukcji ryzyka wielu chorób przewlekłych, w tym chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2 oraz niektórych rodzajów nowotworów.

Zobacz film: "5 powodów, dla których warto jeść pomidory"

Co więcej, czarne pomidory zawierają tradycyjne składniki odżywcze obecne w czerwonych pomidorach, takie jak witamina C, potas, foliany oraz likopenkarotenoid o udowodnionym działaniu przeciwutleniającym i korzystnym wpływie na zdrowie, m.in. prostaty.

2. Czarny pomidor - towar luksusowy

Dzięki bogatemu profilowi bioaktywnych związków, czarne pomidory mogą oferować więcej korzyści zdrowotnych niż ich czerwone odpowiedniki. Ich cena i dostępność mogą stanowić jednak przeszkodę dla wielu konsumentów - zazwyczaj są droższe niż czerwone, trudno więc zalecać, by od tej pory spożywać tylko ciemne odmiany.

Ale ciemne odmiany pomidorów możesz z powodzeniem hodować w swoim ogródku lub na działce. Zarówno w sklepach ogrodniczych, jak i w internecie dostępnych jest mnóstwo nasion, które pozwolą ci na uprawę tych ciemnych okazów. Do najpopularniejszych odmian należą: "Black Cherry", "Czarny Książę", "Blackball", "Sweet Marmande", czy "Purple Boy".

3. Znaczenie zróżnicowanej diety

Różnorodność w diecie jest niezbędnym elementem utrzymania optymalnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Spożywanie szerokiego spektrum różnorodnych pokarmów nie tylko zapewnia organizmowi kompleksowe dostarczanie wszystkich niezbędnych składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały, białka, tłuszcze i węglowodany, ale również sprzyja zachowaniu równowagi mikrobiomu jelitowego, co ma kluczowe znaczenie dla zdrowia układu pokarmowego, odpornościowego i ogólnego stanu zdrowia.

Co więcej, różnorodność w diecie może chronić przed ryzykiem rozwoju chorób przewlekłych, w tym chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2 oraz niektórych form nowotworów poprzez zapewnienie bogatego zestawu związków fitochemicznych i antyoksydantów, które działają ochronnie na organizm.

Dlatego zaleca się regularne włączanie do jadłospisu szerokiej gamy owoców, warzyw, pełnoziarnistych produktów zbożowych, chudego białka oraz zdrowych tłuszczów, aby czerpać z diety maksymalne korzyści zdrowotne. Dywersyfikacja dietetyczna jest fundamentem zdrowego stylu życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze