Zwróć uwagę na kolor. Te niezwykłe banany są najzdrowsze
W rzeczywistości rozróżniamy około tysiąca różnych gatunków bananów, większość z nich do Polski nie trafia. Jednak warto uważnie przyjrzeć się sklepowym półkom, bo czasem pojawiają się na nich niezwykłe, czerwone owoce.
1. Są smaczniejsze i zdrowsze
Czerwone banany to jeden z tysiąca różnych gatunków tych owoców. Pochodzą z Azji Południowo-Wschodniej i wyróżniają się na tle żółtych bananów, choćby tych dostępnych na polskim rynku, znacznie słodszym smakiem z wyczuwalną nutą malin. W odmianie czerwonej kryje się większa ilość w stosunku do żółtych kuzynów witaminy C, potasu czy witaminy B6.
W jednym niewielkim owocu znajduje się ok. 90 kcal, ponad 20 g węglowodanów, znikoma ilość tłuszczu i ok. 1,3 g białka. Ponadto znajdziemy w nim:
- błonnik – około trzech gramów,
- potas – w ilości pokrywającej około dziewięć proc. dziennego zapotrzebowania (tzw. referencyjne dzienne spożycie, RDI),
- witamina B6 – niespełna 30 proc. RDI,
- witamina C – ok. dziewięć proc. RDI,
- magnez – osiem proc. RDI.
Za sprawą obecnych składników odżywczych banany regulują pracę jelit, pozytywnie wpływają na pracę układu nerwowego oraz chronią układ sercowo-naczyniowy przed rozwojem schorzeń.
2. Na nadciśnienie i problemy z sercem
Dla zdrowia serca szczególnie ważne są dwa minerały obecne w czerwonych bananach – magnez i potas. Potas jest istotny w kontekście regulowania ciśnienia tętniczego krwi, a włączenie do diety produktów bogatych w ten minerał jest świetną strategią także w przypadku osób, które już zmagają się z nadciśnieniem.
Także magnez może zarówno chronić przed rozwojem nadciśnienia, jak i wspomagać jego leczenie. Jedno z badań, które ukazało się na łamach "Nutrients", dowiodło, że zwiększenie dobowego spożycia magnezu o dodatkowe 100 mg może zmniejszyć ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi nawet o 5 proc.
Czerwone banany są też źródłem karotenoidów, pigmentów, które nadają owocom charakterystyczny kolor. Wśród nich na uwagę zasługują dwa – luteina i beta-karoten – które są szczególnie ważne dla zdrowia oczu i mogą zapobiegać m.in. zwyrodnieniu plamki żółtej (AMD). Zwiększenie udziału produktów bogatych w karotenoidy w diecie może zmniejszać ryzyko AMD nawet o 22 proc. Poza karotenoidami czerwone banany zawierają także inne przeciwutleniacze, w tym antocyjany. Obecne są głównie w owocach jagodowych i coraz więcej doniesień ze świata nauki potwierdza, że należą do najsilniejszych roślinnych pogromców wolnych rodników.
Oczywiście, jeśli nie znajdziemy w sklepie bananów czerwonych, śmiało sięgajmy po dostępne powszechnie żółte owoce. Wszystkie banany są cennym źródłem witamin, minerałów, ale też prebiotyków – inuliny oraz fruktooligosacharydów. Stanowią pożywkę dla bakterii jelitowej, dzięki czemu włączenie owoców do diety dodatkowo może wspierać pracę układu pokarmowego, zapobiegać wzdęciom czy zaparciom.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl