Najzdrowsza przyprawa świata. Szkoda, że w Polsce mało popularna
Oregano czy też lebiodka pospolita to aromatyczne zioło, które jest nieodzownym składnikiem włoskiej pizzy czy sałatki greckiej. W polskiej kuchni pojawia się stanowczo zbyt rzadko, a szkoda. Ten zielony mocarz zwalcza komórki rakowe i pomaga łagodzić infekcje dróg oddechowych.
1. Chroni przed rakiem, niezbędne w czasie infekcji
Oregano, zwane również lebiodką pospolitą, to ulubiona przyprawa mieszkańców regionu śródziemnomorskiego. Roślina ta charakteryzuje się niewielkimi zielonymi listkami i specyficznym, lekko pieprznym aromatem. W oregano znajdziemy wiele cennych składników, takich jak potas, cynk, żelazo, magnez, wapń, witaminę A, C, E i K, witaminy z grupy B, garbniki, tymol i błonnik pokarmowy. W zielonych listkach kryje się także karwakrol, naturalny fenol o działaniu antyoksydacyjnym. Oregano zawiera również tymol i seskwiterpeny.
W jednym z przeprowadzonych badań naukowych, uczestnicy, którzy przyjmowali olejek z oregano, zaobserwowali znaczącą poprawę stężenia cholesterolu. Inne badanie, opublikowane w prestiżowym czasopiśmie "Phytotherapy Research" sugeruje, że oregano wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Może okazać się przydatne w leczeniu różnych rodzajów raka, takich jak rak wątroby, płuc czy piersi. Badacze z Long Island University w Nowym Jorku dowiedli także, że karwakrol może niszczyć komórki raka prostaty.
Karwakrol, tymol, ale i obecne w oregano limonen, terpinen, ocimen i kariofilen skutecznie zwalczają wolne rodniki. W ten sposób oregano może chronić przed rozwojem wielu chorób cywilizacyjnych i spowalniać starzenie się organizmu.
2. Herbatka na trawienie. Zalej oregano wrzątkiem
Dzięki naturalnym związkom spożywanie świeżego bądź suszonego oregano, a także stosowanie olejku z tego zioła, może przynosić korzyści zdrowotne. Olejek wyprodukowany na bazie oregano obniża zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu LDL w krwiobiegu, dzięki czemu zmniejsza ryzyko miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu. Działa także wykrztuśnie i rozkurczowo, dlatego doskonale sprawdza się podczas walki z zapaleniem oskrzeli, astmą i stanem zapalnym migdałków.
Z lebiodki pospolitej możemy przyrządzić napar, który usprawnia procesy trawienne, podnosi odporność na sezonowe infekcje i łagodzi ich objawy. Do przygotowania naparu potrzebne są dwie łyżeczki suszonego oregano. Susz wystarczy zalać 500 ml wrzącej wody i zaparzać przez kilkanaście minut. Napar można pić w razie potrzeby, a w przypadku problemów trawiennych najlepiej spożywać go na pół godziny przed posiłkiem. Po napój powinny sięgać również osoby cierpiące z powodu biegunki, bólu mięśni i uporczywego kaszlu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl