Najzdrowszy sos świata. Działa antyrakowo, chroni serce
Grecki sos czosnkowy, znany również jako tzatziki, to prawdziwe źródło zdrowia. Bogaty w witaminy i składniki odżywcze, cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród Greków, którzy zajmują 25. miejsce w rankingu najdłużej żyjących narodów na świecie.
1. Jak przygotować zdrowy sos tzatziki?
Taki sos można podawać z pieczonymi warzywami, mięsem, a nawet jako dodatek do kanapek czy przekąsek podczas wieczornego seansu telewizyjnego. Jeśli zdecydujemy się na rezygnację z oliwy z oliwek i wybierzemy jogurt o niższej zawartości tłuszczu, otrzymamy wersję fit sosu. Będzie on idealny dla osób zmagających się z nadwagą, otyłością lub zaburzeniami lipidowymi.
Sos można dodatkowo wzbogacić o zdrowe, sezonowe zioła, takie jak natka pietruszki czy koperek.
Składniki:
- 300 ml jogurtu greckiego lub jogurtu naturalnego,
- 1 duży zielony ogórek,
- 2-3 ząbki czosnku,
- przyprawy: sól i pieprz.
Przygotowanie:
Ogórka dokładnie umyj, zetrzyj na tarce o dużych oczkach i przełóż na sitko. Dodaj odrobinę soli, wymieszaj i odstaw na bok, aby puścił sok. W tym czasie obierz czosnek, przeciśnij go przez praskę i włóż do miseczki. Dodaj jogurt i dokładnie odciśniętego ogórka. Wszystkie składniki wymieszaj, dopraw do smaku i wstaw do lodówki. Po 15 minutach sos jest gotowy do spożycia.
2. Czym charakteryzuje się grecki sos czosnkowy?
Tzatziki, czyli najbardziej znany na świecie sos czosnkowy, ma swoje korzenie w Grecji. Jego podstawą jest gęsty grecki jogurt, świeże ogórki i spora ilość czosnku. Grecy często dodają do niego oliwę z oliwek, a niektóre wersje zawierają również liście mięty, ser feta czy ocet winny. Kluczową zasadą przygotowania tego sosu jest jednak zasada minimalizmu - im mniej składników, tym lepiej.
Ale dlaczego warto, aby sos czosnkowy regularnie gościł na naszych stołach podczas grillowania, spotkań rodzinnych, a także na co dzień? Przede wszystkim ze względu na jego zdrowotne właściwości.
2.1. Czosnek
Czosnek ma działanie antywirusowe i bakteriobójcze, dlatego często nazywany jest naturalnym antybiotykiem. Ponadto wspiera pracę serca i układu krążenia, a regularnie spożywany pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi.
2.2. Jogurt naturalny
Jogurt naturalny to źródło probiotyków, które wspierają układ pokarmowy, a także białka i wapnia. Badania dowodzą, że regularne spożywanie jogurtu naturalnego może obniżyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia nawet o 20-30 proc. Naukowcy z Harvardu są przekonani, że może on również zmniejszyć ryzyko cukrzycy nawet o 18 proc.
2.3. Ogórki
Ogórki pomagają regulować poziom ciśnienia krwi, co zmniejsza ryzyko chorób serca. Mają również działanie nawadniające, a dzięki zawartości cennych witamin i minerałów mogą korzystnie wpływać na gospodarkę wodno-elektrolitową. Co więcej, są niskokaloryczne, ale bogate w witaminę C i błonnik.
2.4. Oliwa z oliwek
Oliwa z oliwek jest cennym źródłem kwasów omega-3, które mają pozytywny wpływ na cały organizm. Chronią przed zwyrodnieniem plamki żółtej, zapobiegają chorobie Alzheimera i chorobom serca, a także cukrzycy typu 2 i różnym typom nowotworów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl