Trwa ładowanie...

Napój, który chroni wątrobę i zmniejsza ryzyko raka. Lekarka mówi, ile pić codziennie

 Karolina Rozmus
26.02.2024 11:58
Napój, który chroni serca i mózg. Lekarka zdradza, ile filiżanek zmniejsza ryzyko chorób
Napój, który chroni serca i mózg. Lekarka zdradza, ile filiżanek zmniejsza ryzyko chorób (Getty Images)

Picie tego napoju może chronić przed rozwojem cukrzycy typu 2, zmniejszać ryzyko nowotworowe, a nawet chronić przed demencją. Lekarka wyjaśnia, że ma również dobroczynny wpływ na serce.

spis treści

1. Zmniejsza ryzyko chorób serca, demencji i raka

- Proszę państwa, często możemy usłyszeć, że picie kawy szkodzi przede wszystkim na serce i układ krążenia - mówi w wideo opublikowanym na Instagramie dr hab. n. med. Magda Agnieszka Wiśniewska, internista, nefrolog i diabetolog.

Odwołuje się tu do najbardziej powszechnego przekonania, że kawa z uwagi na obecność kofeiny może podnosić ciśnienie krwi i zwiększać ryzyko zawału serca bądź udaru mózgu.

Zobacz film: "Kawa chroni przed parkinsonem"
Kawa może zmniejszać ryzyko m.in. chorób serca czy wątroby
Kawa może zmniejszać ryzyko m.in. chorób serca czy wątroby (Pixabay)

- Jak jednak dowodzą badania, jest to nieprawda. Picie kawy nie tylko nie szkodzi zdrowiu, lecz wręcz może działać prozdrowotnie - podkreśla lekarka. Wyjaśnia, że picie kawy poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego.

- Osoby, które wypijają między trzy a cztery filiżanki dziennie, mają o 19 proc. niższe ryzyko rozwoju chorób układu krążenia - tłumaczy dr Wiśniewska.

Inne korzyści, o jakich wspomina lekarka w nagraniu, to pozytywny wpływ na wątrobę. Badania wskazują, że cztery filiżanki dziennie to aż o 65 proc. mniejsze ryzyko rozwoju marskości. Dr Wiśniewska wspomina także, że kawa może chronić przed demencją czy znacząco zmniejszać ryzyko depresji.

2. Ponad tysiąc prozdrowotnych związków

Dr Wiśniewska wymienia znacznie więcej korzyści płynących z picia kawy. Wspomina o mniejszym ryzyku nowotworowym w kontekście raka wątroby, jelita grubego, prostaty czy gardła.

Jak wyjaśniają eksperci z Harvard T. H. Chan, mała czarna może stymulować produkcję kwasów żółciowych i przyspieszać trawienie, redukując ilość czynników kancerogennych w okrężnicy. Obecne w kawie polifenole mogą także działać przeciwzapalnie, a do tego obniżać poziom estrogenów powiązanych z kilkoma rodzajami raka.

Duże kohortowe badanie na grupie ponad 200 tys. osób dowiodło również, że optymalną ilością kawy jest codzienne wypijanie od trzech do pięciu filiżanek. Taka ilość aż o 15 proc. zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci z jakiejkolwiek przyczyny, m.in. z powodu chorób układu krążenia, samobójstw i choroby Parkinsona.

Swoje prozdrowotne właściwości kawa zawdzięcza antyoksydantom, w tym kwasowi chlorogenowemu i kawowemu, które działają przeciwzapalnie. Z kolei dla układu nerwowego szczególnie cenne są obecne w ziarnach teofilina i teobromina. W sumie kawa zawiera nawet ponad tysiąc związków aktywnych biologicznie, które mogą korzystnie wpływać na zdrowie.

Jak zwraca uwagę dr Wiśniewska, niektóre osoby powinny jednak zachować ostrożność.

"Picie kawy odradza się osobom z refluksem żołądkowo-przełykowym, chorobą wrzodową i nieustabilizowanym nadciśnieniem tętniczym. W przypadku kobiet w ciąży należy zmniejszyć dawkę dzienną - konsultacja z lekarzem prowadzącym jak zawsze zalecana" - ostrzega lekarka we wpisie.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze