Napój, który skutecznie obniża cholesterol. Jest jeden warunek
Nawet co drugi Polak może borykać się z hiperlipidemią, czyli niewłaściwym poziomem cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Eksperci nie mają wątpliwości – często wystarcza zmiana diety i wdrożenie aktywności fizycznej. Okazuje się też, że jest jeden prosty nawyk, który może pozytywnie wpłynąć na poziom lipidów we krwi.
1. Sok pomarańczowy na wysoki cholesterol
Cholesterol należy do tłuszczów, jakie pozyskujemy wraz z dietą, oraz które wytwarza wątroba. Jest niezbędny w naszym organizmie, ale jego nadmiar – zabija. Winowajcą jest w głównej mierze dieta, siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej.
Według autorki książek "The First Time Mom’s Pregnancy Cookbook" i "Fueling Male Fertility" Lauren Manaker naszą walkę z nadmiernym poziomem cholesterolu możemy wspomóc, pijąc sok pomarańczowy.
Świeżo wyciskany sok pomarańczowy zdaniem Manaker "nie zawiera tłuszczu i sodu oraz jest pełen witamin i minerałów".
Autorka książek, przekonując do picia soku pomarańczowego, opiera się na badaniach naukowych. Skuteczność soku w walce z cholesterolem dowiedli badacze na łamach "Nutrition Research".
Bazowali na obserwacjach poczynionych w trakcie 60 dni, kiedy uczestnicy projektu wypijali codziennie 750 ml soku. U osób z hipercholesterolemią odnotowano spadek poziom cholesterolu lipoprotein o niskiej gęstości (LDL), u osób zdrowych takiego efektu nie było.
Z kolei najnowsze badania dostępne na łamach ''Phytotherapy Research'' wskazują, że codzienne sięganie po sok pomarańczowy może zaowocować niższym poziomem cholesterolu całkowitego. Jak to możliwe? Badacze sugerują związek między sokiem pomarańczowym a wrażliwością tkanek na insulinę.
By jednak sok pomarańczowy przysłużył się naszemu zdrowiu, jest jeden warunek: to musi być sok bezpośrednio tłoczony z owoców, bez dodatku cukru czy słodzików.
2. Tego nie powinno zabraknąć w diecie
Sok to jednak nie wszystko. Według Harvard Health osoby borykające się z zaburzeniami lipidów powinny włączyć do swojej diety także:
- produkty bogate w błonnik, np. pieczywo pełnoziarniste czy płatki owsiane,
- orzechy – już niewiele ponad 50 g dziennie może obniżyć cholesterol frakcji LDL nawet o 5 proc.,
- oleje roślinne – rzepakowy, lniany czy oliwa z oliwek to nieocenione źródła wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które są kluczowe w diecie osób zagrożonych dyslipidemią,
- jabłka, winogrona, truskawki i cytrusy – to także źródła błonnika w postaci pektyn, które obniżają poziom LDL,
- tłuste ryby – zastąpienie nimi mięsa dwa razy w tygodniu jest dobrym wyborem, gdyż są źródłem kwasów omega-3, które zmniejszają poziom trójglicerydów we krwi, a także wpływają protekcyjnie na układ sercowo-naczyniowy.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl