Nasila procesy gnilne i wykańcza trzustkę. Najgorsze połączenie
Ziemniaki należą do ulubionych warzyw Polaków i bardzo słusznie, bo są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Korzyści łatwo jednak zniweczyć. Wystarczy, że na talerzu wylądują w nieodpowiednim towarzystwie. Jakie połączenia są zakazane?
1. Zdrowotne właściwości ziemniaków
Ziemniaki są źródłem wielu cennych składników mineralnych i witamin. Można w nich znaleźć między innymi polifenole i karotenoidy.
Bulwy ziemniaka składają się przede wszystkim ze skrobi opornej (polisacharyd złożony z dwóch prostych cukrów: amylozy i amylopektyny - przyp. red.).
Jedzenie warzyw bogatych w skrobię oporną przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Pomaga walczyć z wysokim cholesterolem, a także zmniejsza ryzyko raka jelita grubego.
Skrobia oporna poprawia również poziom lipidów we krwi u osób stosujących dietę niskowęglowodanową.
Dodatkowy plus to kalorie - 100 g ziemniaków to tylko 50-90 kcal.
Oprócz skrobi opornej ziemniaki zawierają:
- żelazo,
- cynk,
- miedź,
- sód,
- wapń,
- magnez,
- potas,
- fosfor,
- witamina C,
- witaminy z grupy B (tiamina, pirydoksyna, ryboflawina).
2. Z tym nigdy nie łącz ziemniaków
Eksperci od żywienia radzą, by unikać łączenia białek z węglowodanami. Najprostszy przykład to ziemniaki w towarzystwie tłustych mięs jak schabowy czy mielony kotlet wieprzowy. Takie połączenie może prowadzić do problemów z trawieniem, zgagą, wzdęciami, uczuciem ciężkości czy przelewania w brzuchu.
Kotlet i ziemniaki są trawione w różnych częściach układu pokarmowego, a ich jedzenie w duecie może się skończyć dotkliwymi problemami. Ta popularna kombinacja spowalnia proces trawienia oraz nasila procesy gnilne i fermentacyjne, co może prowadzić m.in. do gazów czy zaparć.
Inne niezdrowe, choć równie popularne połączenie, to ziemniaki z masłem. Wzbogacenie ziemniaków o ten powszechnie stosowany tłuszcz, tworzy prawdziwą pułapkę kaloryczną.
Nie dość, że sprzyja nadwadze i otyłości, to prowadzi prowadzi do podwyższenia poziomu glukozy w organizmie, co z kolei skłania trzustkę do produkcji większej ilości insuliny.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl