Trwa ładowanie...

Nasze babcie traktowały jak lek. Dziś uważana za odpad

Avatar placeholder
Bianka Koralewska 31.01.2024 12:47
Napój zdrowszy od maślanki i kefiru. Babciny eliksir zdrowia i młodości
Napój zdrowszy od maślanki i kefiru. Babciny eliksir zdrowia i młodości (Getty Images)

Serwatka niegdyś stanowiła prozdrowotny napój, który gasił pragnienie, świetnie nawadniał, a jako źródło białka i kluczowych aminokwasów - odżywiał organizm i chronił skórę przed zmarszczkami. Dziś niestety traktujemy ją jak odpad, zapominając o jej cennych właściwościach.

spis treści

1. Serwatka. Niewiele kalorii, mnóstwo białka i witamin

Serwatka, mętny, biały lub żółtawy płyn, to w rzeczywistości produkt uboczny powstający w trakcie wytwarzania sera.

Po dodaniu do mleka krowiego, koziego czy owczego kwasu mlekowego, podpuszczki lub pod wpływem temperatury ok. 65 stopni, z płynu zaczynają wytrącać się "skrzepy", czyli kawałki sera. Pozostały w naczyniu płyn to właśnie drogocenna serwatka.

Zobacz film: "Zdrowotne właściwości serwatki"

Jej przydatność do spożycia jest krótka, dlatego też coraz częściej możemy spotkać się z białkiem serwatkowym, powstałym w procesie odparowania wody. Z jej dobrodziejstw korzystają szczególnie sportowcy, bo produkt w proszku to źródło łatwo przyswajalnego białka.

Serwatka to źródło białka, witamin i minerałów
Serwatka to źródło białka, witamin i minerałów (Getty Images)

A świeża serwatka? To napój, który świetnie nawadnia, a przy tym jest niskokaloryczny. W 100 ml znajduje się zaledwie 25 kcal, dla porównania maślanka ma 40 kcal w 100 ml, a kefir - 50 kcal. Serwatka zawiera niewielkie ilości węglowodanów i jeszcze mniej tłuszczu, a przy tym stanowi bogactwo wapnia, fosforu oraz witamin z grupy B. Zawiera też kluczowy dla zdrowego serca i układu nerwowego magnez oraz niezbędny dla odporności, ale też zdrowych włosów, skóry i paznokci cynk.

2. Na trawienie, zdrowe serce i ochronę przed rakiem

Jako źródło białka odżywia, ale pita regularnie serwatka wspiera także pracę układu pokarmowego, usprawniając trawienie i zapobiegając zaparciom. Obecne w niej aminokwasy zapewniają właściwy poziom lipidowy, a nawet mogą chronić przed nadciśnieniem.

Wreszcie występujące w serwatce białka stymulują pracę wątroby i trzustki, a także pęcherzyka żółciowego. Część z nich wykazuje również działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu blokują rozwój wolnych rodników. W ten sposób serwatka może mieć działanie przeciwstarzeniowe, ale przede wszystkim zmniejszać ryzyko rozwoju nowotworów.

Niektóre z badań nad serwatką wskazują również na jej użyteczność w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu B, zmniejszaniu ryzyka rozwoju choroby wieńcowej czy osteoporozy. Inne sugerują, że serwatka może także obniżać poziom kortyzolu, hormonu stresu.

O tym, że jest to napój prozdrowotny, wiedziały już nasze babcie, które nie pozwalały sobie na wylewanie płynu pozostałego po zrobieniu sera, traktując ją niekiedy jak lek. Serwatką nie tylko łagodziły głód i gasiły pragnienie, ale też wykorzystywały płyn do leczenia oparzeń i podrażnień skóry.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze