Naturalny dopalacz dla mózgu. Będzie ostry jak brzytwa
Złocista kurkuma jest znana z działania przeciwzapalnego i przeciwutleniającego, które odgrywa ważną rolę w profilaktyce wielu chorób. Dr Michael Mosley, absolwent medycyny i dziennikarz specjalizujący się w tematyce zdrowotnej, wskazuje na jej potencjał również w kontekście przeciwdziałania demencji.
1. Przyprawa pomaga w dolegliwościach stawowych
Kurkuma była używana już w starożytnej medycynie ajurwedyjskiej. Chińczycy stosowali tę przyprawę w leczeniu dolegliwości związanych z układem trawiennym, m.in. przy bólach brzucha, niestrawności. Ze względu na swój specyficzny aromat jest nieodłącznym składnikiem kuchni azjatyckiej.
Naukowcy od lat badają jej wpływ na zdrowie, szukając możliwości wykorzystania jej walorów w profilaktyce zdrowotnej. - W ciągu ostatnich kilku dekad badania naukowe nad kurkumą, a w szczególności nad jej aktywnym składnikiem – kurkuminą – eksplodowały, z wieloma analizami dotyczącymi jej wpływu na zdrowie - zauważa w podcaście "Just One Thing" dr Michael Mosley, popularyzator wiedzy medycznej.
Kurkumina jest jednym z najsilniejszych naturalnych antyoksydantów. Wykazuje też silne działanie przeciwzapalne. Potwierdzeniem były badania opublikowane na łamach magazynu "Oncogene". Wykazano, że u pacjentów z zespołem metabolicznym, po codziennym podawaniu jednego grama kurkuminy udawało się obniżyć stan zapalny, co potwierdzono, sprawdzając poziom CRP.
Obiecujące rezultaty obserwowano również u chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów. Po trzech miesiącach suplementacji kurkuminy, pacjenci zauważali zmniejszenie bólu i obrzęku stawów.
2. Mózg jak brzytwa dzięki kurkumie
Dr Mosley wskazuje, że kurkuma może też być pomocna w utrzymaniu sprawności intelektualnej. Na dowód przywołuje badanie opublikowane w ubiegłym roku. Naukowcy przez pięć lat obserwowali grupę 2,7 tys. seniorów. Wykazali, że osoby, które często sięgały po dania bogate w kurkumę, utrzymywały lepszą kondycję umysłową w zakresie pamięci i umiejętności rozwiązywania problemów.
- Autorzy badania sugerowali, że to kurkumina, która jest polifenolem w kurkumie, jest odpowiedzialna za te pozytywne efekty - wyjaśnia dr Mosley. - W australijskim badaniu, w którym podawano kurkuminę w postaci tabletek 80 starszym osobom, stwierdzono, że przyjmowanie suplementów poprawiło pamięć roboczą i zmniejszyło zmęczenie - dodaje ekspert.
3. Kurkumina – jak poprawić jej przyswajanie?
Dr Mosley zauważa, że mimo cennych właściwości prozdrowotnych kurkuminy, tylko niewielka ilość przyprawy jest wchłaniana. Są dwa sposoby, by poprawić jej przyswajalność:
- połączenie kurkuminy z tłuszczem, bo kurkuma jest rozpuszczalna w tłuszczach,
- spożywanie kurkuminy w towarzystwie pieprzu – piperyny.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl