Trwa ładowanie...

Nazywany także cebulą czarownic. Pięć powodów, dla których warto sięgać po czosnek niedźwiedzi

 Karolina Rozmus
28.07.2023 13:04
Czosnek niedźwiedzi można bez trudu uprawiać we własnym ogródku
Czosnek niedźwiedzi można bez trudu uprawiać we własnym ogródku (Getty Images)

Odkryli go już starożytni Germanie i uznali za lek. Nazwa czosnku niedźwiedziego wywodzi się ze starogermańskiej legendy, zgodnie z którą to właśnie zielone, podłużne liście Allium ursinum są pierwszym posiłkiem niedźwiedzi po przebudzeniu ze snu zimowego.

spis treści

1. Czosnek niedźwiedzi – uniwersalny lek

Germanie uważali, że jeśli mocarne zwierzę wybiera wczesną wiosną właśnie tę roślinę, to i dla ludzi będzie nieoceniona. I słusznie. Dziś wiemy, że gdy zaczyna się sezon na czosnek niedźwiedzi, nie warto go sobie odmawiać. A dlaczego?

1.1. Przeciwdziała zakrzepom i wspiera serce

Zawiera adenozynę, która zapobiega tworzeniu się zakrzepów oraz rozszerza naczynia krwionośne, przez co obniża ciśnienie krwi.

Zobacz film: "Czosnek niedźwiedzi dojrzewa. W górach jest go pełno"

Wspiera zatem pracę układu-sercowo-naczyniowego, a dodatkowo może normalizować poziom cholesterolu. W ten sposób zmniejsza ryzyko miażdżycy i jej groźnych dla życia powikłań.

Można jeść czosnek niedźwiedzi na wiele sposobów - w sałatce, jako pesto czy w formie zupy
Można jeść czosnek niedźwiedzi na wiele sposobów - w sałatce, jako pesto czy w formie zupy (Pixabay)

1.2. Działa antynowotworowo

Organiczne związki siarki obecne są w wielu warzywach trafiających na nasze talerze, jednak to w czosnku niedźwiedzim jest ich najwięcej na tle wszystkich roślin w Europie.

Siarka jest silnym przeciwutleniaczem, który hamuje działanie wolnych rodników i obniża ryzyko wielu nowotworów. Nawet glejaka mózgu, co pokazały wyniki badań opublikowane w "Journal of the American Cancer Society".

1.3. Jest naturalnym antybiotykiem

Siarka odpowiada również za zwalczanie bakterii w organizmie, dlatego mówi się, że to naturalny antybiotyk. To jednak nie wszystko – czosnek niedźwiedzi ma potencjał w walce z grzybami, w tym drożdżakami oraz pasożytami – glistą, owsikami, a nawet z tasiemcem.

1.4. Poprawia trawienie

Przyspiesza trawienie, również dzięki stymulacji wydzielania żółci, co jest istotne zwłaszcza dla osób z zaburzeniami jej wytwarzania.

Przyspiesza także perystaltykę jelit, więc czosnek niedźwiedzi jest nieodzowny dla osób walczących z zaparciami i nadmiarowymi kilogramami.

1.5. Nieoceniony dla urody

Siarka wchodzi w skład białka odpowiedzialnego za naszą skórę, włosy i paznokcie, tj. keratyny, a także kolagenu. Jemu zawdzięczamy młody wygląd naszej skóry i gibkość stawów.

2. Kto nie powinien jeść czosnku niedźwiedziego?

Jest delikatniejszy dla układu pokarmowego, więc ci, którzy nie przepadają za tradycyjnym czosnkiem czy cebulą, śmiało mogą sięgać po ''cebulę czarownic''. Jednak ostrożność muszą zachować osoby cierpiące z powodu wrzodów żołądka i dwunastnicy, a także zespołu jelita drażliwego (IBS) oraz chorób zapalnych jelit, jak IBD. Spożywany w nadmiarze czosnek niedźwiedzi może nasilać dolegliwości, co wynika z jego właściwości drażniących śluzówkę przewodu pokarmowego.

Na czosnek cygański powinny uważać także kobiety w ciąży. Nie powinny spożywać go również małe dzieci. Starsze natomiast – w niewielkiej ilości i sporadycznie.

Złą wiadomość mamy także dla alergików. Jeśli jesteś uczulony na czosnek lub cebulę, a objawy alergii są silne, to prawdopodobnie powinieneś unikać również czosnku niedźwiedziego.

Zdecydowanie z diety czosnek niedźwiedzi muszą wykreślić pacjenci stosujący leki przeciwkrzepliwe, a także osoby, które muszą poddać się zabiegom chirurgicznym. Przez jego właściwości rozrzedzające krew tym grupom osób może grozić nawet krwotok.

Warto pamiętać, że największym zagrożeniem zdrowotnym związanym z czosnkiem niedźwiedzim jest jego podobieństwo do bardzo trującej rośliny – konwalii. Obecne w niej glikozydy nasercowe mogą doprowadzić do mdłości, bólu głowy, a nawet drgawek.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze