Trwa ładowanie...

Nie jedz na kolację. Aż u 70 proc. osób wywołuje koszmary

Avatar placeholder
03.05.2024 19:19
Często śnisz koszmary? Uważaj o której jesz kolację
Często śnisz koszmary? Uważaj o której jesz kolację (Getty Images)

Okazjonalnie każdy z nas doświadcza koszmarów sennych. O czym jednak świadczy fakt, że koszmary pojawiają się zbyt często? Oto dwie prozaiczne przyczyny i najbardziej "koszmarogenne" produkty.

spis treści

1. Czym jest koszmar senny?

Czym różnią się senne koszmary od "zwykłych" złych snów? Zwykłe sny nie muszą zakłócić naszego nocnego odpoczynku, natomiast z koszmarów zazwyczaj się wybudzamy. Ten rodzaj snów występuje podczas fazy REM snu, znanej również jako faza szybkich ruchów gałek ocznych. W tym czasie mózg działa niemal tak intensywnie, jak na jawie.

Naukowcy od lat próbują zrozumieć naturę koszmarów i potencjalne przyczyny ich występowania.

2. Dlaczego śnią nam się koszmary?

Nie da się ukryć, że za koszmary często odpowiadają lęk i stres w życiu codziennym, traumy i zespół stresu pourazowego, problemy ze zdrowiem psychicznym, stosowanie używek (lub ich odstawienie) oraz bezsenność.

Zobacz film: "Co jeść na kolację żeby schudnąć?"

Poza wymienionymi wyróżnia się bardziej prozaiczne przyczyny koszmarów - takie, które zdecydowanie łatwiej wyeliminować, niż te wymienione powyżej. Są to:

2.1. Stosowanie określonych leków

Do leków, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia koszmarów sennych, należą:

  • antydepresanty,
  • środki przeciwdrobnoustrojowe,
  • beta-blokery,
  • lekarstwa wpływające na ciśnienie krwi,
  • leki na chorobę Parkinsona,
  • środki, które pomagają rzucić palenie,
  • niektóre środki stosowane w leczeniu ADHD (metylofenidat).

Jeśli męczą nas koszmary senne, a przyjmujemy któreś z wymienionych leków, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Być może zmiana dawki lub stosowanego leku nie wpłynie na skuteczność leczenia, a pozwoli nam wyeliminować koszmary.

2.2. Jedzenie przed snem

Jedzenie przed snem aktywuje metabolizm i podnosi temperaturę ciała, co z kolei zwiększa aktywność mózgów podczas fazy REM snu. Ta intensywniejsza aktywność mózgu może nie tylko generować więcej snów, ale także sprzyjać pojawianiu się koszmarów.

Choć naukowcy zauważyli, że sam fakt pójścia spać z pełnym żołądkiem, bez względu na rodzaj spożytego pokarmu, może indukować fale mózgowe prowadzące do koszmarów, to z badań opublikowanych w "Journal of The Mind and Body" wynika z kolei, że najbardziej "koszmarogennymi" wieczornymi przekąskami są lody i batoniki. Ich spożycie wywołuje koszmary senne aż u 70 proc. osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze